Zapojte se do výzvy #dofe100 a podpořte mladou generaci

22. červen 2021

Do Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, kterou před 65lety založil nedávno zesnulý princ Philip, se každoročně zapojuje 1.350.000 mladých lidí ze 130 zemí světa včetně České republiky. Letos se programu DofE zúčastnilo více jak 5 tisíc mladých lidí. Někteří z nich obdrželi minulý týden během slavnostního předávání v prostorách Valdštejnské zahrady Senátu ČR mezinárodní certifikáty.

Student cestovního ruchu, 17letý absolvent bronzové úrovně Josef Guliás, se do programu DofE zapojil společně s dalšími dětmi vyrůstajícími v dětském domově:

Čtěte také

„Do programu bylo zapojeno 6 dětí z dětského domova. Některé z nich to nestíhaly, protože měly jiné programy, např. školu a různé sporty. Já jsem se snažil zapojit co nejvíc, protože se mi líbil program.“

Josef si jako první cíl stanovil zvítězit v turnaji stolního tenisu, který zároveň v dětském domově Střekov – Ústí nad Labem i organizoval.

„Z pohybových aktivit jsem si vybral stolní tenis, protože ho hraju od té doby, co jsem v dětském domově. Líbila se mi myšlenka uspořádat u nás turnaj. Trénoval jsem s vychovatelkami a vyhrál jsem samozřejmě první místo.“

Během svých aktivit trénoval děti vyrůstající v dětském domově a vedl je k pravidelnému pohybu.

„Učil jsem malé děti sportovat, cvičit a hrát pohybové hry – vybíjenou, florbal, atd. Ve společenské místnosti máme různé doplňky jako hole, věci na skákání, činky. To všechno se nám pro práci hodilo. Děti byly ze začátku líné, nechtělo se jim dělat, spíš seděly s mobily. Když jsem začal s tréninky, hlavně mladší děti byly nadšené a ptají se mě na to stále, takže přemýšlím, že bych v tom pokračoval dál.“

Během svého dobrovolnictví doučoval kamaráda matematiku:

„Vybral jsem si kamaráda, Filipa Říhu, také z dětského domova, a pomáhal jsem mu s matematikou, která mi jde už od první třídy.“

Josef od sedmi let vyrůstá bez své biologické rodiny. Do dětského domova putoval na vlastní žádost.

Čtěte také

„Bylo to kvůli rodičům. Nevyrůstal jsem v dobrém prostředí. Otec bral drogy, matka se z toho psychicky zhroutila a začala je brát taky. Rozhodl jsem se v sedmi letech, že takový život nechci a že chci do dětského domova. Řekl jsem to babičce, jsem tu a jsem moc spokojený. Rodinná situace se zlepšila, k mamce chodím na dlouhodobé pobyty, dětský domov mi v tom dává velký prostor.“

Mezinárodní program DofE dal Josefovi motivaci plnit si cíle, nevzdávat se a pomáhat ostatním.

„Jsem díky tomu cílevědomý a jsem za to rád.“

DofE motivuje mladé lidi ke splnění životních cílů

DofE patří k celosvětově nejvýznamnějším programům neformálního vzdělávání. Mladí lidé mají možnost zúčastnit se ho právě nyní. Globální výzva #dofe100 na počest nedožitých 100let prince Philipa odstartovala během slavnostního předávání certifikátů v prostorách Valdštejnské zahrady. Více ředitel Národního centra DofE Tomáš Vokáč:

„Program je ve 130 zemích světa, tzn., že do DofE jsou zapojeny všechny národnosti. U nás se do programu zapojují české, slovenské, romské a vietnamské děti.“

Mezinárodní program motivuje mladé lidi k tomu, aby se mimo třídu učili novým dovednostem, byli fyzicky aktivní, věnovali se dobrovolnictví v rámci svých komunit a zažívali pocit dobrodružství.

„Podle hlavní myšlenky programu si má každý nastavit ve třech hlavních aktivitách vlastní splnitelné cíle pomocí mentora. Děti v mezinárodních školách si stanovují cíle složitější a větší. Jedna z účastnic například přeplavala Gibraltar, jiný došel pěšky z Prahy do Edinburghu, tedy 2.500 km. Cíle ale mohou být i malé. Někdo třeba začal běhat jeden kilometr týdně. A to úplně stačí.“

Účastníci programu mohou vybírat z bronzové, stříbrné a zlaté úrovně.

„Ve zlaté úrovni je nyní zhruba 400 mladých lidí. Počty velmi ovlivnila pandemie. Úrovně nemusíte absolvovat postupně, můžete rovnou do zlaté.“

Program mění životy i sociálně znevýhodněným dětem včetně těch, které žijí v dětských domovech.

„Do DofE je zapojeno 15 dětských domovů. Naší dlouhodobou strategií je ale zapojit 20% znevýhodněných dětí z celého sociálního spektra, ze všech lokalit v ČR. Máme sociální fond, na kterém je zhruba půl milionu korun ročně, a ty se snažíme distribuovat mezi znevýhodněné mladé lidi, aby mohli do programu vstoupit. Tj. začít chodit na kroužky, jet na expedici, apod.“

Snahou programu DofE je nabídnout mladým lidem řadu příležitostí v oblasti osobního rozvoje.

„V dětských domovech, kde DofE probíhá, to vedoucí velmi vítají. Jde o zajímavý motivační nástroj jak pracovat s dětmi. Některé domovy nám ale na druhou stranu říkají, že je program příliš velkou výzvou pro jejich svěřence.“

DofE se daří uzavírat memoranda napříč celou republikou, která přispívají k rozvoji neformálního vzdělávání u nás.

„Většina krajů s námi již uzavřela memoranda, nebo s nimi o tom jednáme. Velmi nám to pomáhá v získávání finančních prostředků, obzvláště pokud kraje zřizují dětské domovy nebo nízkoprahová centra.“

Zapojte se do výzvy #dofe100

Na slavnostní recepci v Senátu ČR odstartovala i globální výzva #dofe100 na počest nedožitých 100let prince Philipa.

„Globální výzva DofE má za cíl aktivovat všechny mladé lidi po celém světě po covidu a dát jim šanci na restart, začít znovu aktivity, které opustili, protože byli zavřeni doma. 87% škol po celém světě bylo zavřeno. My je také chceme podpořit, aby na sobě opět začali pracovat, a dále chceme vybrat co nejvíce finančních prostředků, abychom mohli zapojit co nejvíce znevýhodněných. Zatím jsme v ČR vybrali 300 tisíc a celosvětově jde o výzvu na 25 milionů liber. Doufáme, že se to podaří, protože do čeho jiného investovat než do dětí.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio