Vzpomínky otce Václava a Ivana Havlových vycházejí jako kniha. „Nechybí ani fotky,“ říká Ivan Havel

Prý je nezpochybnitelným „veteránem pražské kavárny“. Pokud vás tedy zajímá, co se píše v novinách a časopisech. „Termínem pražská kavárna se samotná pražská kavárna nikdy nenazývala. Lidé se tím ale dovedou odlišit: jedni tento pojem považují za pozitivní hodnocení a hrdě se k němu hlásí, jiní ho chápou pejorativně,“ shrnuje v rozhovoru s Lucií Výbornou Ivan Havel, vědec a bratr bývalého prezidenta Václava Havla.

Každý, koho zajímá historie rodiny Havlových i moderní československé dějiny, by měl zbystřit. Poprvé v původní podobě totiž vycházejí vzpomínky Václava Marii Havla, otce Václava a Ivana Havlových. 

Ivan M. Havel vzpomíná na svého bratra Václava Havla: Kdyby se teď vrátil, tak už by asi politiku dělat neuměl

03471390.jpeg

Když vzpomíná na společné dětství s Václavem Havlem, tak se mu nejvíce vybavuje album, které vedla jejich matka – Božena Havlová. „Rodinné fotografie se dělají, když je pohoda,“ říká Ivan M. Havel, vědec a bratr Václava Havla.

Byl to právě Václav Maria Havel, kdo stál u celé řady klíčových studentských a občanských aktivit první republiky: dobudoval Palác Lucerna, založil novou pražskou čtvrť Barrandov, byl činný v YMCA a byl také členem lóže svobodných zednářů.

A jak se vlastně myšlenka na sepsání jeho pamětí zrodila? „Jednu kapitolu napsal už za války. Poté, po smrti mé matky v roce 1970, jsme se s bratrem rozhodli ho zaměstnat, napadlo nás, že by mohl začít psát paměti. A tak začal,“ vzpomíná Ivan Havel.

Jednotlivé kapitoly vzpomínek Václava Marii Havla tehdy průběžně vycházely i v samizdatu. „V původním samizdatovém vydání byla i fotodokumentace a naštěstí se v našem archivu dost fotek zachovalo,“ upozorňuje Ivan Havel na to, že kniha Moje vzpomínky obsahuje i zajímavý fotografický materiál.

Vědec, šéfredaktor časopisu Vesmír a bývalý ředitel Centra pro teoretická studia Ivan Miloš Havel se narodil 11. října 1938 v Praze. Vystudoval obor Automatizace a počítače na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Roku 1971 získal doktorát na univerzitě v Berkeley. Na počátku 90. let se habilitoval v oboru umělé inteligence na 3. lékařské fakultě UK v Praze. Je bratrem bývalého prezidenta Václava Havla, se kterým patřil mezi zakladatele Občanského fóra.

autoři: Lucie Výborná , als

Odebírat podcast

Související