Vznikají nové obory: „Poptávka po autotronicích roste, studium na prodavačku je minulostí,“ odhaduje analytik

20. březen 2023

V Česku vznikají nové učební obory, například pro budoucí opraváře elektromobilů, takzvané autotroniky. Vysokonapěťové baterie v autech totiž smí opravovat pouze certifikovaní odborníci, které si zatím proškolují samy automobilky. Nově by mohli mechanici získat vzdělání už na středních odborných školách. „Vzniká poptávka po novém vzdělání, která přichází často od zaměstnavatelů, kteří potřebují pracovní sílu,“ říká analytik Informačního centra o vzdělávání EDUin Jan Zeman.

„Je třeba přejít na duální systém vzdělávání, ve kterém škola učí všeobecný základ a odborný základ a na specializaci převezme odpovědnost přímo firma z oboru. Díky tomu vznikne koordinace a vyjde z toho pracovník, kterého si všichni přejeme,“ navrhuje analytik Jan Zeman.

Doporučuje také, jakým směrem by se učební obory měly vydat: „Mělo by se vyučovat více všeobecných odborných základů – všeobecné strojírenství, všeobecné stavebnictví, a potom se až poslední rok zaměřit na nějaké specializované činnosti.“

Jak se daří odborným školám reagovat ve výuce na technologický pokrok? Nejsou určitým problémem i učitelé? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související