Vysoké nedoplatky? Lidé je mohou reklamovat, důležité je ale šetřit teplem, radí finanční poradce
Obyvatelům Lubů na Chebsku přišel nedoplatek za teplo v řádech desítek tisíc korun, někteří musí doplatit i 70 tisíc korun. Město je přitom nevarovalo, že by si měli včas zvýšit zálohy. Soukromá společnost, která tam teplo dodává, se brání tím, že reagovala na prudké zdražení plynu a nakupuje za spotové, tedy aktuální ceny. Hostem Ranního Interview je ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.
Příběh z Lubů na Chebsku – co se dá lidem v městských bytech za takové situace poradit? Můžou se vysokým nedoplatkům nějak bránit, pokud s vyúčtováním nesouhlasí?
Čtěte také
Na straně města i spotřebitelů tepla došlo pravděpodobně k nějakému zanedbání. Dokázal bych si představit, že město lépe komunikuje ke svým občanům a informuje je o tom, co je čeká. Nicméně i spotřebitel musel rok a půl tušit, že ceny energií se bude dotýkat i dodávek tepla. Dokázal bych si představit, že spotřebitel zvýší své zálohy a utvoří rezervy. I když ten obrovský nárůst mě překvapil.
Dá se s tím něco dělat, mohou lidé vyúčtování reklamovat?
Samozřejmě jej mohou reklamovat, i v případě Lubů k tomu došlo i minulý rok, došlo také k nějakému šetření ze strany Energetického regulačního úřadu. Obávám se, že problém je dlouhodobý a spíš zakořeněn mezi městem a dodavatelem tepla. I spotřebitelé si musejí být vědomi toho, že jsme ve zvýšených cenách energií a na to je třeba se připravit. Zamezením plýtvání i opatřením, aby tepla bylo spotřebováno co nejméně.
A co když lidé nemají na okamžité zaplacení nedoplatků? Jsou nějaké formy pomoci od státu? Třeba rozložením splátek?
Všechno jde, nejprve bych začal od šetření a zamezení plýtvání, je třeba začít u sebe. Určitě je možné požádat dodavatele o splátkový kalendář. Je otázka, jestli v tom velkém množství dodavatel tepla bude schopen rozložit dlužné splátky ve vyúčtování do dalších období. A je možné i požádat stát o příspěvek na bydlení, případně o mimořádnou okamžitou pomoc, obrátit se na úřad práce.
Související
-
Alexandr Vondra: Zpoplatnění emisí je pochopitelné. Tempo je ale moc rychlé. Potrápí i střední třídu
Co přinese evropská reforma trhu s emisními povolenkami? K čemu má sloužit uhlíkové clo? A ochrání nejchudší občany Evropské unie Sociální klimatický fond?
-
Energetická krize nahrává rozvoji vodíkových technologií. Musejí ale překonat ještě mnoho překážek
Výroba takzvaného zeleného vodíku drahá a dořešená není ani legislativa. Témata řešil na konferenci Hydrogendays také prezident Evropského vodíkového výzkumu Luigi Crema.
-
K plýtvání potravinami přispívají vysoké ceny a promoční akce, kritizuje Mikoška ze Svazu obchodu
Jaký je další osud potravin, které se v supermarketu neprodají a jsou přitom vhodné ke konzumaci? A proč se u nás stále plýtvá jídlem navzdory vysokým cenám?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka