Výplaty dávek v hmotné nouzi se v roce 2017 zpřísnily. Víte jak?
Změny v dávkách v hmotné nouzi se nedotýkají pouze Romů, ale všech, kteří nemají dostatečné prostředky k získání obživy. Jaké změny sebou přinesl minulý rok a koho se především dotknou i v letošním roce, o tom už točila s ověřovatelkou dávek v hmotné nouzi na Praze 2 Rena Horvátová.
„V loňském roce nastaly dvě zásadní změny. Začalo se počítat šest měsíců od podání žádosti, tzn., že ti, kteří pobírají dávky déle než šest měsíců a nevykonávají veřejnou službu nebo nemají žádnou smlouvu, tak se jim částka na živobytí snižuje na životní minimum,“
říká Renata Patkaňová, která prozrazuje, že se některým lidem pobírající dávku v hmotné nouzi déle jak šest měsíců mohla životní situace ještě více zkomplikovat:
„Lidé na to nebyli připraveni. Uvědomili se, že z toho mála, co od nás dostali, se nedá žít, takže začali vykonávat veřejnou službu, kterou zprostředkovává přímo úřad práce.“
Ověřovatelka dávek hmotné nouzi vysvětluje, jaké konkrétní změny v minulém roce nastaly.
„Ukončí-li vám zaměstnavatel zaměstnání a vy se zaevidujete na úřadu práce s tím, že jste pracovala déle než rok, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tu pobíráte zhruba pět měsíců. A když vám podpora v nezaměstnanosti skončí a vy stále nemáte žádné zaměstnání, můžete si požádat o dávky v hmotné nouzi. Po půl roce pobírání dávek hmotné nouze se na vás vztahují obě novely zákona, tj. musíte po půl roce začít vykonávat veřejnou službu nebo mít alespoň dohodu o provedení práce, jinak se vám částka živobytí snižuje na existenční minimum, což je 2200 Kč. A zároveň, po půl roce pobírání dávek hmotné nouze vám bude část té dávky vyplácena ve stravenkách.“
Část dávek ve stravenkách
Patkaňová si je vědoma, že ne všude se dá s poukázkami zaplatit, ne každý obchod totiž poukázku akceptuje.
„Nemůžu mluvit za všechny úřady práce, ale konkrétně u nás se snažíme vyplácet těch 35 % z dávky, tzn. tu nejnižší možnost. Například pokud je částka živobytí 3410 Kč, tak ve stravenkách vyplácíme 1200 Kč. Bohužel ne všechny obchody tyto poukázky akceptují, ale dají se použít i v lékárnách, v drogeriích. Zhruba 90 % našich klientů vyplácíme takto v poukázkách, takže my si je objednáváme.“
Podle Renaty Patkaňové by řada úředníků uvítala zmírnění zákona, který v současné době znevýhodňuje ty, kteří jsou například dlouhodobě upoutáni na lůžku.
„My jenom doufáme, že s novou paní ministryní se tyto novely trochu změní a zmírní. Teď musíme stravenky vyplácet všem celoplošně a nemůžeme zohlednit ty, kteří jsou dlouhodobě hospitalizovaní v nemocnici. Takový člověk nemá logicky šanci stravenky uplatnit. Proto doufáme, že ministryně zákon trochu zmírní a že budeme moct některé lidi z této novely vyřadit.“