Výmluvy na horlivost nestačí. Policie postupovala neoprávněně! upozorňuje Miroslav Kalousek

Chování dvou policistů, kteří vstoupili při návštěvě čínského prezidenta na půdu pražské FAMU a žádali o odstranění tibetské vlajky, bylo nadbytečné a nevhodné. Připustil to policejní prezident Tomáš Tuhý. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ale varuje, že postup policie proti českým občanům během návštěvy Si Ťin-pchinga byl neoprávněný.

Návštěva čínského prezidenta v Česku je podle něj v pořádku, nikdo nemá problém rozvíjet obchodní vztahy s Čínou, za nebezpečné ale pokládá perlustrování, šikanování českých občanů a omezování jejich lidských práv. Vůči nim policie postupovala tak, jak není oprávněná.

„Nástroje, které má zákonem svěřeny k tomu, aby chránila bezpečí a majetek občanů, používala k tomu, aby zabránila projevům, které jsou naprosto zákonné, jenom se některé vrchnosti nelíbily,“ podotýká s tím, že jde o situaci, kdy je policie nad zákonem a šikanuje, a výmluvy na horlivost nemohou stačit.


Policie si nezaslouží, aby si politici zahrávali s její věrohodností a stavěli ji proti svým občanům

„Jestliže překračujete své pravomoci, tak je lhostejno, zda to děláte horlivě nebo liknavě, prostě překračujete své pravomoci, omezujete svobodu svých občanů, a od toho tady nejste,“ vysvětluje.

Pokojní občané, kteří se nedopustili ničeho jiného, než že nesli tibetskou vlajku, byli legitimováni, což podle něj policista nesmí udělat – pouze tehdy, pokud si to někdo nějakým přestupkem zasloužil. „Byla tady naprostá nerovnost před zákonem a nebyly to ojedinělé excesy,“ dodává s tím, že šlo o jednoznačnou centrální politickou objednávku.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: pdu , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...