Všeho moc škodí, ale přiměřená konzumace vína je součástí zdravého životního stylu, říká šéf vinařů

Patří víno, stejně jako jiný alkohol nebo tabák, mezi látky škodlivé lidskému zdraví? Bylo by vhodné proto zakázat jeho reklamu? A jak na pěstování vína v Čechách a na Moravě dopadají klimatické změny? Hostem Vladimíra Kroce ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl nový prezident Svazu vinařů České republiky Martin Chlad.

Je podle vás víno alkoholický nápoj?

Víno je bezesporu alkoholický nápoj. Námi a Evropou je ale nahlíženo jako kulturní nápoj. 

Čtěte také

Podle Světové zdravotnické organizace alkohol obsažený ve víně způsobuje stejná zdravotní rizika a stejnou újmu společnosti jako alkohol obsažený v jiných alkoholických nápojích. Vidíte to jinak?

Jasně, že to vidím jinak. Je to doslova blbost. Je to jako se vším. Už naši stařečkové říkali, že všeho moc škodí. My se nehodláme prát za to, že bezmezná konzumace jakéhokoliv alkoholu je úžasná. Hodláme se ale prát za to, že přiměřená konzumace vína je součástí zdravého životního stylu a součástí poselství a dědictví, které tady bylo tisíce let. 

Možná by nám nějaký producent rumu řekl něco podobného. Proč brojíte proti omezení reklamy na alkohol?

To je trochu širší téma. My přesně nevíme, kam až chce Evropská komise zajít. V tuto chvíli nevíme, jestli chtějí zakázat, aby ve městech visely reklamy, nebo jestli budou chtít zamezit tomu, aby ve vitrínách obchodů byly vystavené lahve vína, nebo jestli nám budou chtít sáhnout na různé eventy. Ty nůžky jsou velmi široce otevřeny. My na to chceme reagovat tím, že by nešlo o eliminaci toho, že někde nebude vystavena lahev vína, ale o eliminaci celého segmentu a to velmi významně. 

autoři: Vladimír Kroc , vla
Spustit audio

Související