Volební perličky. Ľubomír Smatana v novém seriálu listuje tak trochu jinou volební mapou Česka

Veteráni jdou do boje, nemají ale s kým ani proti komu. Jednu z nejstarších kandidátek složili penzisté z Všepadel

Nejstarším kandidátům do komunálních voleb je 96 let. Devadesátníků je na volebních lístcích několik desítek a podle datových žurnalistů Českého rozhlasu dosáhl průměrný věk kandidátů 47 let. Jednu z nejstarších kandidátek složili penzisté v malé vesnici Všepadly na Domažlicku. Tam dosáhli průměru 71 let. Volby vyhrají, protože nikdo kromě penzistů kandidovat nechce. Všepadly mají čtyři desítky obyvatel a jsou typickým příkladem obce, která se pomalu ale jistě vylidňuje.

V pozdním odpoledni jsou Všepadly pusté a tiché, nikde ani živáčka. Každé třetí stavení působí opuštěným dojmem. Žádná hospoda, jen nápis Smíšené zboží na zarezlých roletách, které už léta nikdo nevytáhl. Autobus z blízké Kolovče v 16.05 na návsi ani nepřibržďuje, nikdo nevystupuje ani nenastupuje.

Smíšené zboží

Obecní úřad zamknutý, vedle malé fotbalové hřiště zarostlé po kolena plevelem. Na druhé straně obce ale ze záhonu zvedá hlavu penzista a pomalu míří k brance. „Nikoho nepotkáte, tady nás zbylo pár. Koukněte se na ty baráky, půlka je prázdná,“ odpovídá muž, který si nechává jméno pro sebe.

„Máme tu jedno dítě, co chodí do školy, a jeden chlapec jezdí na střední rybářskou. Mně je sedmdesát sedm, nekandiduju. Určitě ne. To běžte za starostou,“ ukazuje penzista cestu a stahuje se za plot na své území.

 Mladí odjíždějí za prací

Všechna stavení jsou tu velká, poctivě selská, s vysokými stodolami a zahradami do polí.  V tom naproti obecnímu úřadu se rozštěkal pes, jeho majitel si nezvanou návštěvu nedůvěřivě prohlíží přes dvůr. Chvíli trvá, než se přes hlasitý štěkot štěněte retrívra domluvíme.

Karel Němeček je starostou od roku 1990. V zastupitelstvu nikdy nebyla žádná žena.

Starosta Karel Němeček (72) otevírá vrátka a vede mě do altánku. „Žije tu 43 lidí. Dřív tu bývala zábava, bydlelo tu přes sto lidí, ale co tady. Mladí odjíždějí za prací,“ říká muž, který je starostou všechna volební období od roku 1990. Skoro všichni kolegové v zastupitelstvu také. Nikdy v něm nebyla žádná žena.

„Asi se bojí,“ usměje se starosta. „Ale vážně, my jsme je neodrazovali, ale nebyly.  Prostá matematika také říká, že při současném počtu obyvatel kandiduje čtvrtina vesnice.  „Penzistů je tady dvacet dva, polovina vesnice. Když jsme byli mladší, žili jsme tu kulturní život, letní slavnosti, byli tu hasiči. Je to smutné.“

Čističku chceme dokončit 

Na otázku, jestli má vůbec význam, aby takhle malá vesnice měla starostu a zastupitelstvo, Karel Němeček odpovídá oklikou. „Máme tu rozjednaný projekt na domácí čističky odpadní vody a chceme to dotáhnout do konce. Kdyby nikdo nekandidoval, nic z toho nebude,“ vysvětluje své pohnutky.

Proč tu nejsou mladí? Nikdo nechce prodat barák.
Jiřina, obyvatelka obce Všepadly

„Bohužel hodně baráků není opravených, lidi asi nemají peníze,“ říká starosta, který stále ještě pracuje jako mechanizátor v místním zemědělském podniku, kde je i akcionářem. 

Čtěte také

Do práce jako vrátná chodí i výřečná penzistka Jiřina (66), která na zaťukání vyhlédne z přízemního okna.

„I manžel má práci, chceme si udržet dosavadní úroveň. Penzi máme dohromady 34 tisíc. Kandidovat mě nikdy ani nenapadlo, pořád jsem náplava i po těch letech,“ rozesměje se. „Já vám ale řeknu, proč tu nejsou mladí. Nikdo nechce prodat barák. Tady se jich za těch skoro třicet let, co tu žiju, prodalo snad jenom pět.“

Našly tady klid

Jedna mladší rodina s dítětem bydlí naproti, na zazvonění nikdo neotvírá. Hned vedle ale vrznou vrata a objevuje se další penzistka.

Fotbalové hřiště

Jana tu s dcerou jeden dům koupily, a to teprve vloni, přistěhovaly se z Prahy. Bydlely u letiště Ruzyně a tady našly klid. „Ještě tu nikoho neznám, kamarádím se jen se sousedy. Trvalé bydliště tu mám, volit budu. Koho? To nevím, ještě jsem ani nezjišťovala, kdo kandiduje.“

Všepadly byly do roku 1990 a do změn správního uspořádání součástí obce Koloveč, poté se oddělily jako samostatná vesnice. Pamětihodností je tu kaple sv. Václava na návsi, pomník padlým vojákům z první světové války a nefunkční Mlýn Jos. Hergeta.

Všepadly leží v mírně zvlnění krajině v nadmořské výšce 468 metrů a vede tudy modrá turistická značka.

V úterním dílu seriálu se seznámíme s obyvateli obce Honbice na Chrudimsku, kde mají prozměnu nejmladší kandidátku v republice.

Vše o volebním vysílání Radiožurnálu a Plusu na jednom místě. Podívejte se na předvolební debaty s komentátory i kandidáty. Sledujte s námi první volební výsledky a poslechněte si analýzy odborníků. To vše na našem webu Volby 2022.

autoři: Ľubomír Smatana , prh
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.