Volby v Polsku: Bude vládnout Právo a spravedlnost? Nebo vyhraje opozice?

Klidně ať děti vstoupí do armády, pokud tím naše vojsko posílí, říká polská volička

Když Rusko 24. února 2022 zaútočilo na Ukrajinu, stalo se Polsko jedním z nejdůležitějších partnerů napadené země. A bezpečnost se stala jedním z hlavních politických i volebních témat. Zatímco modernizace a rozšiřování armády má mezi Poláky velkou podporu, bez ohledu na politické preference, politické strany se přou o podobu nákupů.

„Jsme naprosto pro posílení naší armády, jsem ochotná platit daně nebo jakékoliv příspěvky na armádu nad rámec daní. Souhlasila bych, aby i děti vstoupily do armády, pokud tím naše vojsko posílí,“ vypráví na Dni polského vojska Aňa, která na vojenskou přehlídku do Varšavy přišla s dcerou.

Čtěte také

„Naše armáda je čím dál silnější, je to moderní vojsko, ale investice přišly trochu pozdě, měly být takové už dávno,“ říká na stejné akci Tomáš.

„Polsko potřebuje moderní vybavení, mnoho let to bylo zanedbávané téma. Ještě donedávna měla polská armáda vybavení sovětské výroby,“ vypráví bývalý velitel pozemních sil generál Waldemar Skrzypczak.

Obrovské úvěry

Modernizace navíc souvisí s ambicí vybudovat jednu z nejsilnějších armád v Evropě. 137 miliard zlotých, tedy asi 670 miliard korun chce letos Polsko investovat do bezpečnosti. Oznámil to prezident Andrzej Duda na Den polské armády v půli srpna.

Na základě zákona o obraně vlasti Polsko uzavírá zakázky na nákup vojenské techniky ve zjednodušeném procesu, který nesplňuje všechny znaky výběrového řízení, zároveň si na financování objednávek bere obrovské úvěry.

Čtěte také

Polsko zažádalo u jihokorejských exportních bank úvěr nejprve 200 miliard korun, později dalších skoro 540 miliard. Američané půjčí dalších 47 miliard.

„Polsko bude mít například tři typy tanků, to není ideální, racionální řešení, zvlášť kvůli logistice, servisu,“ upozorňuje generál Skrzypczak na možné problémy strategie současné vládní koalice.

„Nevíme, jak smlouvy vypadají, jak velké půjčky si vláda bere v zahraničí, můžeme si jen představovat, jak obrovské musí být, pokud vidíme rozsah nákupů.“

Rozpočet výdaje neutáhne

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost plánuje v případě výhry ve volbách pokračovat ve zbrojení podle současných programů a strategií. Může ale takový objem půjček a tempo uzavírání dohod ustát polský rozpočet?

„Téma ovlivňuje propaganda, která má přesvědčit občany, že jenom PiS dbá o obranu národa a bezpečnost. Teď je to o tom, kdo má aktuální přístup k penězům. Po volbách se může ukázat, že bude potřeba zredukovat programy, protože rozpočet neutáhne takové výdaje, protože jsou i jiné výdaje než na armádu,“ říká Skrzypczak.

Audit tendru

Čtěte také

Otázka modernizace a posilování polské armády má mezi Poláky podporu napříč voličskými skupinami. Na politickém poli je ale bezpečnost tématem sporu. Současná vláda té minulé přisuzuje snahy zlikvidovat armádu a podstoupit část Rusku v případě napadení.

Opozice zase vládě vytýká, že současnými neřízenými nákupy dovede Polsko k bankrotu. Proto v případě vítězství plánuje audit tendru na nákup vojenské techniky od roku 2015.

I přes vyhrocenou diskuzi je bezpečnost prioritním tématem všech politických stran. Co ale jejich programy nabízí dál? Například mladým lidem a prvovoličům? Proč se výrazná část voličů přiklání k volbě krajní pravice? Poslouchejte další díl seriálu. 

Spustit audio

Související