Volby v Polsku: Bude vládnout Právo a spravedlnost? Nebo vyhraje opozice?
Krajní pravice oslovuje mladé Poláky. Volá po individualismu a její kontroverzní členové sklouzávají k homofobii i antisemitismu
V polských parlamentních volbách budou v neděli hlasovat stovky tisíc mladých, kteří vyrostli v mocenském sporu dvou nejsilnějších stran – Práva a spravedlnosti a Občanské platformy. Přitahuje je ale spíše uskupení krajně pravicové Konfederace. Co nabízí její program? Poslechněte si celý díl.
„Nízké daně, žádné rozdávání, to mě oslovuje. Já zatím nemám děti, nepobírám žádnou podporu, ale pracuju na to všechno. Takže si myslím, že v současnosti je Konfederace pro mě tou nejpřípustnější volbou. Teď máme vládu Práva a spravedlnosti a už několik let víme, co se děje. Neubírá se to dobrým směrem,“ říká Bartoloměj, je mu kolem třiceti let, pracuje v telekomunikaci. Na akci dorazil s kamarádem Lukaszem, který ještě studuje. Jednou by ale rád podnikal v gastronomii.
Individualisté
„Konfederace je stranou svobody. Jde jí o svobodu slova, jde jí o to, aby se každý mohl svobodně rozhodnout o svém životě, aby se každý mohl sám o sebe postarat. Teď je to tak, že lidi, kteří chtějí něčeho dosáhnout, musí pracovat a vydělávat na lidi, kteří v životě nechtějí dosáhnout ničeho.“
Čtěte také
Krajně pravicová Konfederace vznikla sloučením tří subjektů teprve v roce 2018. Ve volbách o rok později získala něco přes 6 procent hlasů. Letos jí průzkumy předpovídají mnohem víc, 10 až 13 procent. Čím se jí daří oslovovat voliče, popisuje analytik Kastor Kużelewski z Polityka Insight:
„Krajně pravicová Konfederace se jako strana skládá, stejně jako její voliči, hlavně z mladých lidí. A ti voliči, když se na ně zaměříme, jsou velmi individualističtí. Co do programu, strana odpovídá těm individualistickým potřebám. Konfederace nechce důchodové přídavky, nechce různé sociální dávky, tedy to, na co běžně slyší starší voliči. A pak je tu vystupování. Strana svým designem cílí právě na mladé. Pořádá setkání, na kterých mladý muž vjede na pódium na motorce, hraje hlasitá hudba.“
Antisemitismus, xenofobie a homofobie
Programové soustředění na podnikatelské svobody, ochranu domácího trhu a odpor k politice Evropské unie ale v současnosti zastiňuje názory, které ještě donedávna ze strany zněly nahlas – antisemitismus, xenofobie a homofobie.
„Přesně před rokem se šéfem strany stal Sławomir Mentzen a v tu dobu taky začala strategie odsouvání nejkontroverznějších členů konfederace na druhou kolej. Tedy těch, co sklouzávají k sexismu, rasismu, jsou proruští, ale co je důležitější, že v Konfederaci jsou pořád radikální přístupy ke společenským otázkám. Myslím, že názor na přístup k umělému přerušení těhotenství je nejsilnějším příkladem.“
„Já jako žena vyznávající tradiční hodnoty, která miluje svého manžela a chce založit rodinu, která chce děti rodit a ne je zabíjet ve vlastním břiše, jsem celým srdcem s pravicí a jedinou skutečnou pravicí je Konfederace,“ vypráví kandidátka Konfederace Samuela Torkowska. Bývalá modelka, která veřejně vystupuje proti sexuálním menšinám a židům.
Liberálnější názory předkládá Nová levice
„Pokud Konfederace bude mít vliv na vládu, bude realizovat nejen svůj ekonomický program, ale taky ten společenský. Pak se asi část voličů bude divit,“ dodává analytik Kastor Kużelewski.
Čtěte také
Konfederaci by podle průzkumu volilo 39 procent mužů ve věku 18 až 39 let. Stejný podíl žen ve stejné věkové skupině by naopak hlasoval pro Novou levici. I ta cílí na mladé lidi, zvláště ty s liberálnějšími názory. Například chce uvolnit polský potratový zákon, který je v současnosti jeden z nejtvrdších v Evropě. V programu ale nabízí taky zlepšení dostupnosti bydlení a důraz na ochranu přírody.
Jak strany oslovují starší voliče se dozvíte ve středečním díle seriálu o polských volbách.
Související
-
Petr Janyška: Polské volby – Tusk nebo Kaczyński
V neděli Varšavu zaplavila největší manifestace v jejích dějinách, 700 tisíc, možná až milion osob. Sjely se sem na takzvaný Pochod milionu srdcí, který svolal Donald Tusk.
-
Supervolební rok 2024 může změnit podobu celého Západu. Je integrita demokracie v ohrožení?
Od Polska přes Washington až po předměstí Londýna hrozí, že volební strategie v digitálním světě negativně ovlivní politickou scénu.
-
Kaczyński versus Tusk. Polské volby jsou pro EU teď ty nejdůležitější, soudí analytik
„Tentokrát se hraje skutečně o hodně,“ upozorňuje z Polska analytik Asociace pro mezinárodní otázky Michal Lebduška. Poslechněte si nejčerstvější Bruselské chlebíčky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.