Vojtěch Filip o Huawei: Čeští úředníci se v konkurenčním boji přiklonili na jednu stranu

Nesmysl, který vypustili naši úředníci. Tak reaguje předseda KSČM Vojtěch Filip na tvrzení Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost, že technologie dodávaná čínskou firmou Huawei představuje bezpečnostní hrozbu.

Vojtěch Filip se minulý týden vrátil z Číny, kde se mimo jiné setkal i se zástupci firmy Huawei. Proč? „Když mě požádali o setkání, tak jsem to akceptoval,“ říká s tím, že nepotřeboval přesvědčovat, že výrobky Huawei jsou v pořádku.

Čtěte takéPrezident Si Ťin-pching musí Zemanem pohrdat, Česko je ale pro Čínu užitečné, myslí si sinoložka

„Už ve svém prvním vyjádření jsem řekl, že nesmysl, který vypustili naši úředníci, spočívá v tom, že chtějí naznačit v konkurenčním boji, že levnější a kvalitnější výrobek je pro české spotřebitele horší,“ zdůrazňuje.

Čeští úředníci se tak podle něj přiklonili na jednu stranu, a to mnohem dražší. „To znamená, že by stát musel nakupovat dražší výrobky, když může nakupovat levnější,“ uzavírá.

Zařízení, které si zákazník koupí – ať je to telefon nebo vysílač – je podle Filipa železo. A software se pak ani nemusí kupovat od Huawei.

„Železa jsou například vysílače nebo velké servery, ve kterých se to ukládá... Papíry, to je software, to nemusí vůbec souviset s Huawei, to si můžeme vytvořit sami, na to máme dost odborníků...,“ vysvětluje.

autoři: Marie Bastlová , prh
Spustit audio