Vlci na Šumavě zadávili loveckého psa. „Nejsme na ně zvyklí více než sto let, útoky na člověka nehrozí,“ uklidňuje mluvčí parku

Vlci jsou stále častěji vidět v jižní části Šumavy. Pohybují se kolem Nové Pece a Želnavy, kam chodí i ve dne. Místní začínají mít obavy. Přispěl k tomu i incident, kdy smečka vlků v prosinci přímo před myslivci usmrtila loveckého psa při naháňce. Na Šumavě jde o úplně první takovou událost.

Neohrožená vlčí smečka

„Psi naběhli do mlaziny, ozval se povyk a ven vyběhl vlk se psem. A zadávil ho,“ líčí myslivec Vlastimil Baštýř. Účastnil se prosincové naháňky u Nové Pece, při níž smečka vlků usmrtila fenku jagdteriéra.

Čtěte také

„Na jednu stranu vyběhli tři, na druhou stranu pět. Kdyby to byl divoký vlk, ti panicky prchají. Tihle tu nemají žádného predátora a když budou takto krotcí, může se stát, co se stává: napadení člověka psem,“ uvažuje myslivec.

Nezávislý starosta Nové Pece na Prachaticku Martin Hrbek upozorňuje, že mezi místními už začínají panovat obavy o bezpečnost. Sám má s vlkem osobní zkušenost: „Letos jsou přemnožená divoká prasata a po jejich stopách prošel údolím vlk. Šel i přes naši zahradu na Jeleních vrších. Je to nepříjemný pocit a samozřejmě děti bych teď do lesa samotné nepustil.“

Útoky na člověka prý nehrozí

Stojíme spolu u hranice s Národním parkem Šumava, přímo na cyklostezce. V těchto lesích, které jsou pár desítek metrů od nás, se pohybuje vlčí smečka. „I místní obyvatelé potkávají vlky na vzdálenost dvacet metrů, kde se zastaví,“ říká starosta.

Na území Národního parku Šumava žije několik desítek vlků. První divoká smečka se tam objevila v roce 2017. Jejich přemnožení ani útoky na člověka podle mluvčího parku Jana Dvořáka nehrozí.

„Na vlka nejsme zvyklí více než sto let. I vlci zjišťují, jaké jsou jejich limity. Každý člověk, který by se potkal s vlkem, by ho neměl žádným způsobem pronásledovat. Je potřeba si držet odstup,“ doporučuje.

Za zabitou ovci kompenzace

Jan Dvořák odmítá i spekulace, že jsou vlci zkříženi se psy nebo utekli z vlčích výběhů. V posledních letech jsou na Šumavě běžné útoky vlků na stáda. Stát chovatelům ovcí kompenzuje ztráty.

autoři: Petr Kubát ,
Spustit audio

Související