Vladimír Dlouhý: Hledal bych jiné cesty, jak Rusko kritizovat, ale ne cestou sankcí

Vladimír Dlouhý
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vladimír Dlouhý

Agrární komora tlačí na zrušení sankcí proti Rusku, kvůli kterým se dostávají do problémů třeba zdejší mlékárny. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý uvádí, že byl jedním z největších kritiků těchto sankcí, což mu vysloužilo i podle jeho názoru nepravdivé politické hodnocení.

„Nejsem ani obdivovatel prezidenta Putina, ani současných politických poměrů v Rusku. Domnívám se, že hospodářské sankce obecně, ale i v tomto konkrétním případě, nejsou tím nástrojem, kterým dosáhneme našich cílů. Naším cílem není zhoršit ekonomickou situaci Ruska, protože to dopadá na Rusko i na nás, ale naším cílem bylo změnit jeho politiku a zahraniční politiku,“ říká Vladimír Dlouhý.

Některé české firmy doplatily na propad rublu. Podle Dlouhého byly jejich příjmy v korunách výrazně nižší, což znamenalo i nižší ekonomickou aktivitu těchto firem, nejistotu pro budoucí investice i dopady na financování.


Hledal bych jiné cesty, jak Rusko kritizovat, ale ne cestou hospodářských sankcí. Celá historie amerických hospodářských sankcí vůči Kubě v minulosti ukazuje, že ani tam nefungovaly. Naopak. VLADIMÍR DLOUHÝ

Vladimír Dlouhý očekává, i ve shodě s analytiky, že by Česká národní banka mohla v polovině příštího roku ukončit měnové intervence, kterými udržuje kurz koruny nad 27 korunami za euro. On v tomto kroku centrální banku podpořil, ale ta si musí ohlídat, aby po skončení intervencí nedošlo ke skokovému posílení koruny oproti očekávání.

A co si myslí o návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 60 miliard korun? Ufinancovatelné deficity mu prý nevadí. „Ten problém bych neviděl v tom, jestli budeme mít příští rok vyrovnaný rozpočet, nebo tak málo deficitní, ale chtělo by to, aby to, proč máme deficit, bylo důsledkem toho, že to neprojíme, ale že více investujeme – do dálnic, železnic, do vzdělání, výzkumu, do všeho,“ uzavírá Vladimír Dlouhý.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.