„Věřil, že křesťan má jednat tady a teď.“ Jezuita Adolf Kajper se postavil nacistům i komunistům, teď ho čeká blahořečení
Česko zřejmě bude mít prvního blahořečeného jezuitu, někdejšího politického vězně Adolfa Kajpra. Přežil koncentrační tábor, nakonec zemřel na následky věznění v komunistickém žaláři. „Věřil, že se křesťan nemá jen modlit a být zbožný, ale dělat to tak, aby to měnilo jeho život i životy druhých k lepšímu,“ připomíná jezuita Petr Havlíček. „Považoval za důležité žít křesťanství dnes, nechtěl se vracet do minulosti. Věřil, že křesťan má promluvit a něco dělat.“
Jak se Adolfu Kajprovi podařilo přežít koncentrační tábor? A v čem spočívá jeho hlavní odkaz pro dnešní dobu? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Oblíbeného kazatele Adolfa Kajpra věznili nacisté i komunisté. Zemřel v Leopoldově
Vadil nacistům i komunistům. Ti první ho poslali do lágru bez rozsudku, ti druzí ho zařadili do vykonstruovaného procesu. Za mřížemi strávil 13,5 roku a nakonec tam zemřel.
-
Byl bych schopen unést faráře Toufara? ptá se publicista Miloš Doležal
Hostem je publicista Miloš Doležal, který mimo jiné zmapoval příběhy faráře Toufara nebo parašutisty Čurdy. Rozhovor moderuje Lucie Výborná.
-
Katolíci možná brzy ohlásí prvního svatého mileniála. Chybí už jenom jeden krok
Carlo Acutis, který zemřel na leukémii ve svých 15 letech, je o krok blíže k tomu, aby se stal prvním svatým mileniálem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...