Veřejnoprávní médium má sjednocovat společnost. Nový zákon ale jen prohloubí příkopy, míní ředitel RTVS
Chce vláda Roberta Fica ovládnout a zničit nezávislá média, jak tvrdí opozice? Ohrožuje zákon navržený ministerstvem kultury nezávislost veřejnoprávního rozhlasu a televize? Jaký dopad může mít nový zákon na zpravodajství na Slovensku? Vladimír Kroc se zeptal úřadujícího generálního ředitele Rozhlasu a televizie Slovenska (RTVS) Ľuboše Machaje.
Jak hodnotíte situaci RTVS? Jsou dny veřejnoprávních médií na Slovensku sečteny?
Takhle bych to neřekl, ale snaha o jejich likvidaci tady je. Hned od nástupu nové politické garnitury se deklarovalo, že veřejnoprávní prostor by se měl ideálně upravit. Předseda SNS (Slovenské národní strany) Andrej Danko hovořil o zestátnění, ale navrhoval i vznik jakési státní akciové společnosti.
Čtěte také
Ministerstvo kultury nicméně před několika dny předložilo zákon. Ten podle mě ovšem nezpůsobí zestátnění RTVS, ale spíše výrazné zpolitizování tohoto veřejnoprávního prostoru.
O co by zestátněním RTVS slovenská mediální scéna přišla?
RTVS poskytuje veřejnosti pohled na celospolečenskou situaci. Někteří členové současné vlády na Slovensku dnes hovoří o tom, že jsme politicky jednobarevní. Jsem ale přesvědčený, že to tak není. Myslím si, že RTVS plní všechny úkoly, které má plnit veřejnoprávní prostor.
To, že si pan Danko a podobní představují, že budou určovat, kdo dostane prostor ve vysílání, tak to by bylo podle mě scestné, takhle by veřejnoprávní instituce fungovat neměla.
Voliči ale hlasovali jinak. Myslíte si, že se vám nepodařilo přesvědčit veřejnost o významu veřejnoprávních institucí?
Myslím si, že se lidé před volební urnou nerozhodovali, komu dají hlas na základě názoru na veřejnoprávní média.
Je ale pravdou, že Slovensko je dlouhodobě hodnotově rozdělené a myslím si, že veřejnoprávní médium má možnost být tmelem společnosti a mělo by se o to snažit. Pokud bude RTVS prezentovat pouze názory vlády, tak to pouze prohloubí příkopy ve společnosti.
Čtěte také
V čem podle vlády neplníte veřejnoprávní funkci?
To je spíše otázka pro vládu. Podle některých lidí je naše instituce nevyrovnaná, jenže právě pro toto posuzování existuje Rada pro mediální služby. Za rok a půl jsme od Rady nedostali žádnou zásadnější výhradu. To říkám úplně všem: pokud máte nějaké problémy, obraťte se na Radu pro mediální služby. Máme také Radu RTVS, ale ta nemá tolik kompetencí k tomu diskutovat o obsahu vysílání.
Ministryně kultury Martina Šimkovičová řekla, že RTVS by se měla stát institucí, která bude poskytovat prostor každému. Nemá pravdu?
Nelze položit otázku takhle napřímo. Měli bychom dávat prostor všem, kteří mají relevantní a ověřené názory, které jsou v souladu se zákonem. Veřejnoprávní instituce má podle zákona poskytovat kulturní, humanitní a společenské vzdělávací prostředí.
Z tohoto pohledu není opodstatněné dávat prostor také extrémistům, kteří nesplňují zmíněná kritéria. Vyrovnanost nespočívá v tom dát pět minut Hitlerovi a pět minut pro žida. Naším úkolem je poskytovat pozitivní rozvoj celé společnosti.
Návrh nového zákona definuje úlohu celé instituce jako „veřejnoprávní, národní, nezávislá, informační, kulturní a vzdělávací instituce, která poskytuje službu veřejnosti v oblasti televizního a rozhlasového vysílání“. Lze proti tomu něco namítnout?
To nelze. Když jsem ale studoval návrh tohoto zákona, tak jsem zjistil, že 95 procent textu vychází z nyní platného zákona. Nový zákon omezí kontrolní a ovládací mechanismy. Jde účelově o to, aby se organizace zrušila, mně skončil mandát a aby se nová pravidla aplikovala.
Čtěte také
Po této změně budou všichni členové kontrolních orgánů voleni těmi, kteří budou u moci. Nyní to funguje tak, že se členové v Radě RTVS mění každé tři roky. S novým zákonem by ale vláda volila všechny členy najednou. Přestože vláda říká, že by tam dosadila odborníky, tak si umím představit, jak by nová rada vypadala.
Nově by tedy ředitele instituce nevolil parlament, ale sedmičlenná rada. V čem se má lišit tento koncept?
Všude ve světě fungují veřejnoprávní systémy jinak. Zásadním ale je, aby byl tento systém co nejvíce oddělený od exekutivy. Když se ředitel volí poslanci v parlamentu, tak alespoň probíhá debata napříč stranami. Nyní by ředitele volila jednobarevná rada a žádná společenská debata by neproběhla, přestože vláda neustále opakuje, že se bude rada skládat z odborníků.
Předseda výboru pro kulturu a politiku ve Slovenské národní radě Roman Michal Kos (SNS) tento koncept obhajuje jako inspiraci norským nebo španělským modelem veřejnoprávních médiích.
Existuje více modelů pro veřejnoprávní instituce, ale musíme brát ohled na to, že vznikaly v určitém geopolitickém a historickém prostoru. Tato změna bez odborné diskuse je jednoduše účelová.
Například ve Švédsku jsou veřejnoprávní média napojená na státní rozpočet, ale financování mají garantované v ústavě. Ve Švédsku je ale také zcela jiná politická kultura, než je u nás.
Vidíte problém v tom, že podle návrhu zákona má do rady vybírat čtyři členy parlament a další tři členy ministerstvo kultury a financí?
Jsou to představitelé jedné vládní moci, takže nevidím žádnou možnost, že by tam zůstal prostor pro společenskou a odbornou debatu. Je to zcela jednobarevné.
Čtěte také
Podle nového zákona také vzniká osm podmínek, na základě kterých je možné generálního ředitele odvolat. Poslední z nich ovšem říká, že lze odvolat i bez udání důvodu. A to si myslím, že je problém, protože si představte, jaký ředitel by mohl za těchto podmínek RTVS vést.
To je podle vás problém...
Určitě je to problém. Neumím si představit, kdo do takové pozice nastoupí. Buď to bude člověk, který se spokojí s tím, že vyhoví všemu, co bude chtít politická moc, anebo to bude sebevrah.
Dnes byly schváleny nové zásady ochrany médií, kde se v paragrafu 5 o ochraně veřejnoprávních médií mluví velmi výrazně i o tom, že jednotlivé země musejí garantovat, že generální ředitel dokončí svoje volební období, aby měl prostor pro to svůj projekt zrealizovat a nebyl pod politickým tlakem. Může být odvolaný jen na základě zásadních soukromých nebo společenských podmínek. Musí mít garantované, že nebude odvolávaný z hlediska politických tlaků.
Čtěte také
Má to své výhody i nevýhody. Pochopitelně jsme věděli, že je to i účelové, protože to též vedlo k tomu, že skončil mandát tehdejšího generálního ředitele. Na druhé straně je to cesta do budoucnosti. Tištěná média už dnes mají podcasty, které realizují obraz a zvuk. Spojení těchto forem, dodávání obsahu směrem k divákům, posluchačům a čtenářům, je jednoznačná budoucnost médií.
Čtěte také
I se tím dají ušetřit zdroje. V prvním roce sloučení jsme dosáhli úspory až 30 milionů eur. Mělo to tedy smysl. Nevýhodou bylo, že to bylo velmi rychlé a účelové. V současnosti už je to ale tak, že využíváme synergii mezi rozhlasem a televizí.
Čtěte také
Na druhé straně koncese na Slovensku nebyly 18 let upravované a nebyla politická vůle s tím něco dělat. S výší 4,64 bychom dlouho nevydrželi. Pokud bychom měli 0,17 HDP odštěp do našeho rozpočtu a bylo by to kryté ústavou, tento problém bychom teď neměli. Bohužel dva hlasy tehdy chyběli a ústavou to neprošlo.
Související
-
Žádná plíživá autokratizace, Fico při ukrajování svobod sprintuje, popisuje politoložka a socioložka
Politoložka a socioložka z Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě Soňa Szomolányi řadí Fica po bok například Viktora Orbána nebo Donalda Trumpa, které označuje za spin autokraty.
-
Ředitelé českého a slovenského rozhlasu: Během války pomáháme ukrajinským veřejnoprávním médiím
Jaké dopady má pokračující válka na Ukrajině na česká a slovenská média veřejné služby? Na konferenci Média a Ukrajina odpovídali ředitelé českého a slovenského rozhlasu.
-
Generální ředitel ČT: Na Kavčí hory nepřináším revoluci. Důraz chci klást na digitalizaci televize
Co přinese nová tvář v čele České televize? Které programy zaniknou? A jak bude vypadat nová veřejnoprávní platforma spojující televizi s rozhlasem a tiskovou agenturou?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.