Veřejné sbírky, pravidla a daně

6. leden 2004
Vaše téma

Už čtvrtým rokem je začátek ledna v naší republice spojen s Tříkrálovou sbírkou. Pořádá ji Česká katolická charita a zdá se, že je úspěšná. Vloni vynesla přes 42 milionů korun. Nejen tato, ale každá veřejná sbírka podléhá určitým pravidlům, aby se zabránilo jejímu případnému zneužití, dárci si mohou odečíst svůj příspěvek od daňového základu za přesně stanovených podmínek.

Veřejné sbírky mohou pořádat kraje, obce nebo právnické osoby, tedy organizace, které sídlí v České republice.

Zeman: Fyzické osoby tuto možnost nemají.

Doplňuje mluvčí Ministerstva financí Marek Zeman. O povolení sbírky musí dobročinné organizace požádat příslušný úřad v místě, kde se akce koná.

Skořepová: Je důležité, aby byl sledován průběh sbírky a ta se v pořádku dostala k určenému příjemci.

Podotýká mluvčí Asociace manažerů neziskových organizací Simona Skořepová. Proto také, pokud se peníze vybírají do pokladniček, musí být úředně zapečetěné. Po skončení akce se pokladnička nemůže jen tak beze všeho otevřít, ale pouze na příslušném úřadě.

Skořepová: Rozpečetění musí sledovat 3 osoby - dvě za pořadatele sbírky a jedna za úřad.

Pouze pět procent z výnosu sbírky mohou použít dobročinné organizace na úhradu nákladů akce. A úřad, jak zdůrazňuje Marek Zeman, kontroluje, jestli ostatní peníze poukázaly na účel, pro který se sbírka pořádala.

Zeman: Pořadatelé předkládají vyúčtování sbírky, případně sběrací listiny a podobně.

Samotní dárci si na základě potvrzení o příspěvku mohou snížit daň z příjmu, ovšem jen do určité míry.

Zeman: Kdo přispěje do veřejné sbírky má možnost od základu daně odečíst hodnotu daru, fyzické osoby do 2 procent ze základu daně nebo minimálně tisíc korun a právnické osoby do 5 procent ze základu daně či minimálně 2 tisíce Kč.

Dobročinnosti se meze nekladou, takže přispět můžete i vyšší částkou, ovšem to, co přesahuje stanovený limit už od základu daně neodečtete.

autor: alh

Více z pořadu