Velké malé zprávy 29. dubna 2003
Zatímco obliba kávy roste, její ceny jsou nejnižší za uplynulých 100 let. Lidem, kteří pracují v nočních směnách, hrozí větší nebezpečí, že onemocní rakovinou. Nejstarší formou jazyka je asi soustava mlaskavých zvuků vyluzovaných jazykem o přední zuby. Dodnes se tak dorozumívají dva přírodní národy v Africe, Sanové a Hadžabové.
Káva je v západních zemích stále oblíbenější - kvůli jejímu pěstování ale hrozí, že ze Sumatry navždy zmizí vzácné lesy a s nimi i rostliny a zvířata. Takový je závěr výzkumu, o kterém píše časopis Nature. Podle jeho autorů není ovšem Sumatra jediným ohroženým místem - krize způsobená rostoucím zájmem o kávu, je mnohem rozsáhlejší. Společnosti v západních zemích z obchodu nebývale profitují.
Pro představu: zatímco jenom v USA vynese prodej kávy ročně asi 70 miliard dolarů, všechny státy dohromady, kde se káva pěstuje, získají jenom pět a půl miliardy, tedy ani ne desetinu. I když je poptávka po černém nápoji nebývale vysoká, ceny kávy jsou nejnižší za uplynulé století. Chudí farmáři na Sumatře proto likvidují další hektary pralesa, aby zvětšili svá pole a udrželi si výdělek.
Během pěti let se obdělaná půda na Sumatře zvětšila skoro o třetinu. Většina nových plantáží přitom leží nedaleko národního parku Bukit Barisan Selatan, který chrání poslední zbytky nížinného pralesa na Sumatře. Tam žije například velmi vzácný tygr sumatránský a nosorožec - zbývá jich už jenom několik málo stovek. Podle ekologů je nutné obchod s kávou upravit.
Lidem, kteří pracují v nočních směnách, hrozí větší nebezpečí, že onemocní rakovinou. Podle amerických vědců je to kvůli tomu, že elektrické světlo narušuje jejich metabolismus. Mají pak méně potřebného hormonu melatoninu, který vzniku rakoviny zabraňuje. Ten se totiž v lidském těle zřejmě vytváří jenom když je tma. Pokud tedy někdo pracuje v noci, a ve dne spí, nikdy vlastně ve tmě nepobývá.
Největším nebezpečím jsou nádory, hlavně rakovina prsu. Podle George Brainarda z univerzity ve Filadelfii, kterého citovala agentura DPA, jde hlavně o problém rozvinutých zemí, kde je elektrické světlo všudypřítomné. Nejohroženější jsou prý ženy, které pracují na směny a zaměstnankyně aerolinek a cestovních kanceláří, které často létají přes více časových pásem. Naopak nejméně hrozí rakovina prsu slepým ženám.
Mlaskavé zvuky vyluzované jazykem o přední zuby jsou zřejmě nejstarší formou lidského jazyka. Podle časopisu New Scientist tomu nasvědčují výzkumy vědců ze Stanfordské univerzity. Ti analyzovali DNA odebranou příslušníkům dvou přírodních národů, které podobný způsob dorozumívání - tedy mlaskání - používají. Způsob jejich domluvy je velmi podobný, i když je od sebe dělí tisíce kilometrů: Sanové žijí na jihu Afriky a Hadžabové zase na východě.
Podle odborníků se obě skupiny od sebe oddělily asi před 50 tisíci lety. Je prý skoro vyloučeno, že by na dvou místech mohl nezávisle na sobě vzniknout tak podobný repertoár mlaskání a doprovodných zvuků. Vědci soudí, že tento zvláštní jazyk vznikl mezi lovci, kteří se tak mohli v otevřené savaně navzájem domlouvat a neplašit přitom sledovanou zvěř.