Vedoucí Rekonstrukce státu: Když to voliči politikům spočítají, protikorupční zákony projdou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Logo iniciativy Rekonstrukce státu ve Sněmovní ulici

Vládní politické strany před volbami slibovaly vypracovat sérii protikorupčních zákonů. Z dokonalé série je však rozpačité korzo. Co na to říká vedoucí projektu Rekonstrukce státu Jiří Boudal?

„Narazili jsme na nového protivníka,“ přiznává v úvodu rozhovoru s moderátorem Martinem Veselovským Jiří Boudal. Naráží tak na návrh zákona o registru smluv, ze kterého vypadla povinnost zveřejňovat veškeré údaje smluv na internetu.

Připomíná, že nejprve bylo dosaženo politické shody. „Následně k nám doputovala ministerská verze. Ta sice není finální, ale liší se a nedodržuje politickou shodu. Máme tu dalšího protivníka a nerozumíme, jaké důvody ke změně vedou,“ tvrdí Jiří Boudal s tím, že zákon v současné podobě nemá smysl. „Nikdo nestojí o registr začerněných souborů,“ zdůrazňuje. Přínos původně navrhovaného zákona byl podle něj hlavně v účinných sankcích.

Čtěte také

Za velký průšvih označuje také diskuzi o zákonu o státní službě. „Nejdůležitější zákon bude schvalován jako přílepek,“ poukazuje.

Jak tedy hodnotí povolební spolupráci s politiky? „Nebyli jsme naivní. Celá naše akce vychází z názoru, že v politice bude vždy dost těch, kteří budou zneužívat moc, a také dost konzervativních politiků,“ shrnuje.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: mav , šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová