Ve finském Kontiolahti startuje Světový pohár biatlonistů. Povede se českým reprezentantům vstup do sezony?

28. listopad 2022

Dlouhá letní a podzimní příprava je u konce a už v úterý 29. listopadu startuje v Kontiolahti nová sezona Světového poháru biatlonistů. Sportovní svět hltá především fotbalový šampionát v Kataru, ale milovníci zimních sportů se konečně dočkali. Začíná totiž nový olympijský cyklus a s ním i výzvy pro českou reprezentaci. U biatlonistů se měnili trenéři, servismani i závodní tým. Největší naděje se vkládají znovu do Markéty Davidové. Užijte si biatlon s Radiožurnálem Sport!

Na úvodním podniku Světového poháru se v mrazivém Finsku představí deset českých biatlonistů. Trenéři vsadili na osvědčená a zkušená jména, ale i na mladší nastupující generaci. Mezi muži nastoupí Michal Krčmář, Mikuláš Karlík, Jakub Štvrtecký, Tomáš Mikyska a Jonáš Mareček. V ženách by mezi opory měla patřit Markéta Davidová, kterou doplní Jessica Jislová, Lucie Charvátová, Eliška Václavíková a Tereza Voborníková.

Čtěte také

Po olympijských hrách v Pekingu převzal omlazený mužský tým, kde má nejvíce zkušeností Michal Krčmář, trenér Michael Málek. Šestačtyřicetiletý kouč se vrací do A-týmu po čtyřech letech a má navázat na předchozí práci s juniory. V roli střeleckého trenéra mu bude pomáhat olympijský vítěz ve sportovní střelbě Matthew Emmons.

Je to jiná zodpovědnost než u juniorů. Na druhou stranu ty kluky připravujeme pro seniorský tým, dokázali zvládnout přechod a vybojovali si místo v A-týmu. Teď na to budeme chtít navázat, takže zas až taková extra změna to není. Věřím, že se mladí kluci mohou od Michala Krčmáře naučit preciznosti a hodinářské práce. Je devíza mít takového člověka v týmu,“ říká ke staronové roli a zároveň pozici ostříleného Michala Krčmáře trenér Málek.  

Novým šéfem servismanů je Nor Ole Björn Tretterud a za broušení lyží je zodpovědný Rakušan Benjamin Eder. Do Vánoc čekají biatlonisty tři zastávky Světového poháru. Po Kontiolahti se vydají do rakouského Hochfilzenu a následně do franzouského Annecy. Vrcholem nadcházející sezony bude bezpochyby mistrovství světa v německém Oberhofu, které proběhne od 8. do 19. února. Velký důraz čeští reprezentanti kladou i na domácí Světový pohár v Novém Městě na Moravě od 2. do 5. března. 

Program SP v Kontiolahti

29. 11. – 13:15 – vytrvalostní závod mužů
30. 11. – 13:15 – vytrvalostní závod žen
1. 12. – 11:00 – štafeta mužů
1. 12. – 13:35 – štafeta žen
3. 12. – 10:45 – sprint mužů
3. 12. – 13:45 – sprint žen
4. 12. – 12:15 – stíhací závod mužů
4. 12. – 14:15 – stíhací závod žen

Na startu nové sezony nebude chybět ani náš reportér Miroslav Lenc. Ve vysílání Radiožurnálu Sport se tak můžete těšit na živé vstupy a přímé přenosy z úvodní zastávky Světového poháru. Začínáme v úterý 29. listopadu v 13:15 vytrvalostním závodem mužů.

autoři: Miroslav Lenc , rej
Spustit audio

Související