Vazba mezi matkou a dcerou je velmi intimní. Časté jsou nevyřešené vztahy i do vysokého věku
Novinářka Lucie Jandová se rozhodla inspirovat vlastní zkušeností a spolu s Danou Kaplanovou vydala knihu Temné matky a jejich dcery, která mizí z pultů knihkupectví závratnou rychlostí. Téma problematických vztahů matek a dcer českou společností zjevně rezonuje.
„Mám dvě dcery a vím, že vztah matek a dcer je plný třecích ploch. A nebudu zastírat ani to, že mne k tomuto tématu dovedla i vlastní zkušenost s mojí maminkou,“ přiznává novinářka a spisovatelka Lucie Jandová, jejíž vlastní příběh čtenáři v knize také najdou.
Jestli existují opravdu chtěné děti, jsou to ty naše, říkají Michal a David Vaníčkovi
Michal a David Vaníčkovi jsou registrovaní partneři, kterým ke štěstí po dlouhou dobu chybělo jediné: vlastní děti. Dnes mají dvě 11měsíční holčičky, které jim odnosila náhradní matka v USA. „Muži se na rodičovství připravují stejně jako ženy. Byli jsme i na předporodním kurzu,” říkají v rozhovoru s Lucií Výbornou.
Když se rozhlédla po svém okolí, zjistila, že potkává mnoho žen, které mají ještě i ve středním nebo starším věku nevyřešený vztah s matkou, který překračuje hranice běžného poškorpení.
A prodej její knihy, který se blíží osmi tisícům výtisků, potvrdil, že téma temných matek je opravdu nepojmenovaným společenským tabu: „Ženy mi v dopisech děkuji za otevření třinácté komnaty. Mateřská láska je braná jako hluboce nezpochybnitelná a já před ní smekám, ale všude se najde chybička a o tom právě mluvíme.“
Cesta vnitřního odpuštění
„Problém je v tom, že mateřská láska je sice přirozená, ale není automatická,“ myslí si Lucie Jandová. Přestože v knize mapuje selhání matek a staví se za dcery, nechce jejich rodičovské selhání soudit. Nabízí čtenářkám možnost nahlédnout vlastní minulost skrze deset autentických příběhů konkrétních žen, které poznamenal vztah s jejich matkami.
„Vnitřní komunikace s matkou v krajině vlastního srdce je mnohem lepší než hádky, osočování a výčitky. A kdo ví, třeba se to jednou srovná i v té hmotě,“ přemýšlí autorka knihy, která jednotlivé příběhy doplnila také o odborné komentáře a využívá v ní i přirovnání k odvěkým archetypům z pohádek a mýtů.
Mateřská láska je bezpodmínečné přijetí
Chovejte se tak, aby si vás děti mohly vážit, radí autoři knihy Respektovat a být respektován
Zájem a motivace vyjet ze zajetých kolejí tradiční výchovy dětí je velká, a to jak ve velkých městech, tak na venkově. Takové zkušenosti mají na svých kurzech manželé a psychologové Tatjana a Pavel Kopřivovi, autoři knihy knihu Respektovat a být respektován.
„Nikde v pohádkách se nevyskytuje zlá maminka, to mne zaujalo,“ vysvětluje Lucie Jandová, proč se začala o tento typ interpretace rodinných vztahů zajímat. Archetyp macechy je naopak v lidové tradici a mytologii velmi silný.
„Vztah s maminkou je totiž naprosto bazální, protože dává člověku zakusit bezpodmínečné přijetí. Mateřská láska vlastně říká: Miluji tě jenom proto, že jsi. A je jedno, jaký nebo jaká. Když se tohoto lidské bytosti nedostane, potýká se s tím celý život,“ vysvětluje spisovatelka.
Co radí matkám, aby měly se svými dcerami dobré vztahy? V čem funguje vztah „temné matky“ a syna jinak než její vztah s dcerou? A proč je praktikující buddhistkou? Poslechněte si odpovědi Lucie Jandové ze záznamu celého rozhovoru s moderátorkou Michaelou van Erne.
Související
-
Bojovat o dítě, nebo se vzdát? Těžká volba pro tatínky
Když matka štve dítě proti jeho otci, svému bývalému partnerovi, dostává se tatínek do složité situace. Kateřina Schmidová, vedoucí Rodičovské linky Linky bezpečí, ...
-
Lidi baví sledovat matku, která se s úsměvem hroutí, říká ...
Bývalá novinářka, podnikatelka a matka 3 dětí Lucie Nachtigalová je autorkou knihy Deník fejsbukové matky, což je zřejmě jediná kniha napsaná pomocí statusů na Face...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka