Jestli existují opravdu chtěné děti, jsou to ty naše, říkají Michal a David Vaníčkovi

25. duben 2017

Michal a David Vaníčkovi jsou registrovaní partneři, kterým ke štěstí po dlouhou dobu chybělo jediné: vlastní děti. Dnes mají dvě 11měsíční holčičky, které jim odnosila náhradní matka v USA. „Muži se na rodičovství připravují stejně jako ženy. Byli jsme i na předporodním kurzu,” říkají v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Jejich cesta k dítěti trvala tři roky. A rozhodně nešlo o nic jednoduchého. Ani levného. A to i proto, že se rozhodli jít etickou a cíleně řízenou cestou. Náhradní matku si vybrali v USA, kde je celý proces, během kterého žena odnosí cizím rodičům dítě, podrobován přísné kontrole.

„Motivace naší náhradní matky byla čistě sociální, tedy skutečně někomu pomoci. Kdyby jí šlo o peníze, ve Spojených státech by se do tohoto programu ani nedostala,” vysvětlují oba šťastní rodiče.

Dnes už se mohou usmívat. Ze snažení jich samotných i jejich americké náhradní matky vzešly dnes už jedenáctiměsíční dvojčátka. „Jestli existují opravdu chtěné a plánované děti, jsou to ty naše,” usmívají se Michal a David Vaníčkovi.


S náhradní matkou jsme stále v kontaktu. Když se za ní jednou dcery rozhodnou odjet třeba na prázdniny, nebudeme jim bránit.MICHAL A DAVID VANÍČKOVI

Před dcerami v budoucnu rozhodně nic nehodlají tajít. „Pro naše dcery bude normální, že mají dva otce. Že v jiných rodinách bývá maminka s tatínkem, ale že to tak nemusí být vždy,” plánují.

„Vše jsme konzultovali s psychology, jsme připraveni. Naši přátelé už takové zkušenosti mají a zatím se jim nestalo nic, co by se nedalo vyřešit dialogem.”

Záznam celého rozhovoru si kdykoliv poslechněte v iRadiu.

autor: als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.