Vakcína společnosti AstraZeneca chrání i seniory, prokázala studie. Změní Česko očkovací strategii?

4. březen 2021

Vakcíny proti koronaviru výrazně snižují riziko vážného průběhu onemocnění u starších lidí. Takový je závěr nové studie britských vědců, kteří zkoumali účinky očkovacích látek od společnosti AstraZeneca a konsorcia firem Pfizer a BioNTech. 

Nejdůležitější zprávou, která ze zatím nerecenzované studie na 7,5 milionech lidí, vyplývá, je, že vakcíny proti koronaviru skutečně velmi dobře chrání starší lidi. Riziko hospitalizace u nich snižují až o 80 procent, a to už po první dávce. 

Čtěte také

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock označil výsledky studie za mimořádné dobré. Vládní poradce pro zdravotnictví, profesor Jonathan Van-Tam, k tomu dodal, že velmi povzbudivé jsou i výsledky účinnosti vakcín proti onemocnění, a to už u lidí nad 70 let. 

Funguje i u starších lidí

Zajímavé je, že v případě vakcíny od firmy AstraZeneca toto číslo i po pěti týdnech stále stoupá, a to zhruba k 70 procentům. Právě z vakcíny od společnosti AstraZeneca ale měli senioři v Česku strach kvůli menšímu zastoupení starších lidí v klinických testech. Novou studií se to mění.

„Obavy vycházely z toho, že skupina starších lidí v klinickém testování byla menší. Nikdy ale nebyly náznaky, že by vakcína neměla fungovat nebo byla nebezpečná. Nyní je potvrzeno, že vakcína funguje velmi dobře,“ potvrzuje virolog Pavel Plevka z výzkumného institutu CEITEC Masarykovy univerzity.

Čtěte také

Ostatně to, že vakcíny fungují velmi dobře, a to už po první dávce, ukázaly v minulých týdnech také další studie, třeba ze Skotska nebo z Izraele.

Změna očkovací strategie?

Zdravotnický poradce britské vlády, profesor Jonathan Van-Tam, ke studii řekl, že obhájila rozhodnutí Velké Británie očkovat AstrouZenecou i seniory, což řada evropských států odmítla. Dodal, že k plnohodnotné ochraně je nicméně potřeba stále dostat dvě dávky vakcíny. 

„Vakcíny fungují i pro starší věkovou kategorii, a to po první dávce,“ připojuje se doktor Pavel Plevka. „Pro Českou republiku to znamená, že bychom měli změnit naši očkovací strategii.“  

Plevka by proto navrhoval oddálit očkování druhou dávkou – tedy to, co dělá právě třeba Velká Británie. To, že by druhou dávku vakcíny od AstryZenecy mohli lidé dostat až třeba po 12 týdnech, navrhovala v únoru Česká vakcinologická společnost. Podle jejího předsedy, profesora Romana Chlíbka, pak prudce narůstá její účinnost.

autoři: Matěj Skalický , als
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...