Václav Aulický: Transgas nemá obdobu, mohl se revitalizovat
S demolicí komplexu Transgas se architekt Václav Aulický nechce smířit – rozhodnutí považuje za velkou chybu. Připouští ale, že žádný dům nemá neomezenou životnost a důležité je, co se bouráním odstraní a co přijde potom. „Domy se bourají a stavějí, města rostou a věci dožívají,“ říká architekt v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.
Transgas považuje Aulický, ale i řada dalších odborníků, za areál, který když zmizí, tak nemá v Praze další obdobu a jako mezník by měl zůstat zachovaný. „Byť má v sobě obsažená určité negativa,“ připouští.
Chátrajících staveb jsou v Česku desetitisíce. Můžou za to systémové chyby, říká Petr Zeman z projektu Prázdné domy
Okna s vytlučenými skly, vyražené dveře a rozpadlá střecha. Napadá vás někdy, proč kolem sebe potkáváte tolik opuštěných, přestože kdysi krásných domů? Petr Zeman se ptal po tom samém. A tak spoluzaložil projekt Prázdné domy – databázi opuštěných historických staveb. „Prázdných domů je v řádu desetitisíců. Zmapované v Česku máme čtyři tisíce,“ říká v rozhovoru s Petrem Králem.
Velice těžce také nesl bourání Hotelu Praha na Hanspaulce, který patřil rovněž k „čistokrevnému brutalismu“. A podobně jak Transgas mohl být přestavěný a revitalizovaný.
Poukazuje také na to, že v Česku jsou určití lidé zodpovědní za to, jak má Praha vypadat – stavební úřad snadněji rozhodne o tom, že zbourá Transgas, než aby rozhodl o tom, že ho postaví.
A jak se Aulický dívá na technologie očima architekta? „Architektura hi-tech pro mě není to, že je vidět výtah po fasádě nebo roura od vzduchotechniky, ale zejména a hlavně vnitřek technologie,“ popisuje.
Kaplického chobotnice? Velice sofistikovaná věc
Lituje také, že se v Praze nepostavila knihovna Chobotnice od architekta Jana Kaplického. „Myslím si, že to je to tragédie, že se to nepovedlo. Byla to stavba, kterou mám rád, velice dobře a sofistikovaně udělaná věc,“ zdůrazňuje s tím, že šlo o funkční a promyšlený dům – Kaplický nikdy nedělal nic jen tak.
K největším prohřeškům v Praze naopak patří podle Aulického doprava, která město sešněrovává a vytváří různé bariéry. „Stále není jasný regulační plán Prahy, kde věžáky a kde ne,“ uzavírá.
Související
-
Tramvaj T3 Coupé připomíná kabriolet, říká oceněná designérka, kterou proslavily erotické pomůcky
Rozumí si 60. léta s moderní estetikou? Designérka Anna Marešová dokazuje, že ano. Za tramvaj T3 Coupé, kterou navrhla, dokonce dostala i „designérského Oscara“.
-
ŽIVĚ: Dělníci rozebírají Transgas. Sledujte demolici detailně z kamery na střeše Českého rozhlasu
Demolice Transgasu není kvůli vysokému plotu vidět, ale díky serveru iROZHLAS.cz můžete na stavbu nahlédnout. Přímo na střechu Českého rozhlasu jsme umístili kameru, která ji bude sledovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.