V životě měla smůlu a nikomu moc nevěří. Ale s Vnoučaty na přání se paní Jaroslava stále ráda zasměje

Pro některé obyvatele domova seniorů je střecha nad hlavou zázrak, ve který nedoufali. Mluvíme o těch, co přišli z ulice. Třeba například o paní Jaroslavě, která měla v životě zkrátka smůlu a jejím největším snem je vlastní dům. Ne pro sebe, ale pro zvířata, o která je zvyklá se starat.

„Pořád to budu vykládat a nebude to k uvěření. Narodila jsem se Trutnově…,“ začíná své vyprávění 66letá Jaroslava, která je v třebíčském domově pro seniory jen pár týdnů. Od jejího domova je to skutečně daleko.

Kvůli práci ve slévárnách se odstěhovala do Prahy, kde byla 21 let. Když podnik zanikl, byla bez práce. Našla si ji v Jemnici v truhlárně, jenže majitel také zkrachoval. Jarka našla práci na statku, kde dělala ostrahu. A s ní devět labradorů.


Dobrovolníci se stále můžou registrovat na stránce jeziskovavnoucata.cz

„Ten jeden byl tak velký, že když se mi postavil na ramena, tak jsem mu viděla do mandlí,“ vzpomíná. Jenže i odtud musela brzy pryč. „Rozmyslel si, že tam být nikdo nemůže, že by to rád prodal, tak jsem se ocitla tím pádem tady,“ popisuje.

Zvířata jsou to hlavní, na čem jí záleží. Rodiče nemá a dcera se o maminku nestará. „25 roků jsme se neviděly, to je život,“ dodává. Jejím přáním byl domeček a zahrádka, aby mohla chovat zvířata.

Jo to velmi neskromné přání, ale žádné přání přece nesmí mít hranice a limity. V den natáčení za ní bylo v domově Ježíškovo vnouče, se kterým jsme se minuli. Vnouče na přání, chcete-li.

Zkrátka člověk, který se jí rozhodl přes web jeziskovavnoucata.cz splnit přání. Paní Jarka chtěla zimní boty, důchodky, protože do domova přišla jen s gumovými pantofli. Nemá nic. V podstatě už nemá ani touhu někomu věřit.

Je to býk se všemi vlastnostmi člověka ve znamení býka. Je to ale zároveň neskutečně laskavý člověk, který se rád směje a okamžitě se skamarádila s mojí dcerou, která se mnou do domovů chodí. Smály se a klábosily, jako by Jarka klábosila se svou vnučkou. Možná má strach někomu uvěřit, když ale uvěří, bude báječná babička.

autoři: ost , prh
Spustit audio