V první linii
Nedostatek pracovníků a přístrojů. I s tím se musí v současné epidemii vypořádat ředitel nemocnice
Po lékařích, zdravotních sestrách, laborantkách a ošetřovatelích vám v dalším díle seriálu Radiožurnálu z Oblastní nemocnice Náchod představíme práci člověka, který za vše zodpovídá. Strávili jsme den s ředitelem Janem Machem. Ve funkci je teprve od března, takže jinou dobu než tu covidovou nezná. Denně pracuje běžně až 14 hodin a vše zvládá díky pomoci svého týmu, který v náchodské nemocnici má.
Je brzké ráno a Jan Mach si doma hraje se svými dětmi. Je to jeden z mála okamžiků, kdy může být s rodinou. „Samozřejmě doma musí být podpora. Mám ji od manželky a v tuhle chvíli na ní stojí celá rodina,“ popisuje.
Jan Mach odjíždí do práce a usedá za pracovní stůl ve své kanceláři. Z táty a manžela se naplno stává ředitel nemocnice. Mnohdy předem ani netuší, co ho v daný den čeká. Řízení nemocnice je teď často o schopnosti reagovat na náhlé změny a také o improvizaci.
Zaměstnanců i vybavení je nedostatek
„Potřebujete navyšovat kapacity, odpadávají vám zaměstnanci, chybí vám nějaké vybavení, došly ventilátory. Možná to řeknu blbě, ale nemáte chvíli klidu, kdy něco nastavíte a ono to funguje delší dobu. Vlastně to ale není těžké, protože mám kolem sebe spoustu skvělých lidí – jsou pro to zapálení, nadšení, ochotní,“ pochvaluje si.
„Toto je materiál, který je nejnovější,“ ukazuje na počítač, ze kterého se právě ozývá jedna z mnoha online porad. „V tuto chvíli to byla konference s krajským koordinátorem intenzivní péče. V rámci videokonference se jednotlivé nemocnice domlouvají s fakultní nemocnicí v Hradci Králové,“ vysvětluje Jan Mach.
Jaká je situace na bojišti?
Svou kancelář během dne opouští a míří se podívat za kolegy, kteří jsou opravdu v první linii. „Už jste obědvali?“ ptá se při příchodu do rehabilitační tělocvičny, kde aktuálně také leží pacienti s covidem.
„Jdu jenom zjistit situaci na bojišti,“ říká podřízeným. „No, dneska je to masakr, máme plno, teď přijímají,“ odpovídají mu zdravotníci v ochranných oblecích.
V Oblastní nemocnici Náchod pracuje zhruba 1800 lidí. Při druhé vlně koronaviru tu pomáhají desítky dobrovolníků i armáda. Jan Mach zdůrazňuje, že nemocnice může
v těchto týdnech fungovat jen s obrovským nasazením všech zaměstnanců.
Personál drží nad vodou reakce veřejnosti
„Trošku se zapomíná na ostatní zdravotníky, kteří pracují možná na těch běžných odděleních, ale i tam je situace velmi napjatá. Často se zapojují a pomáhají nad rámec svých běžných úvazků, chodí na covidová oddělení, takže ten tlak na ně je enormní,“ vysvětluje ředitel nemocnice.
Všechny lékaře, sestry a další personál drží nad vodou i pozitivní reakce od veřejnosti. „Posílají vzkazy, babičky z domu s pečovatelskou službou upekly krabici buchet. Jsou to takové milé věci, které snad alespoň trošku mohou zdravotníkům zlepšit náladu. Můžou mít pocit, že na ně někdo myslí,“ dodává Jan Mach.
Související
-
Pomoc, která nabíjí. Dobrovolnický projekt Energii lékařům podporuje zdravotníky v první linii
Oproti jaru je teď o pomoc ještě větší zájem, říká iniciátor projektu Jan Lukačevič. Reportér Vojtěch Koval se svezl s jedním dobrovolným závozníkem. Co pomoc přináší jemu?
-
Plné nemocnice? Experti představili katastrofický plán
Kapacity českých nemocnic zatím nápor pacientů s covid-19 zvládají, někde ale už se situace zhoršuje. Co by nastalo, kdyby už kapacity a zdroje v nemocnicích nestačily?
-
Nikdo nechce selhat, máme mrazení z toho, co přijde, přiznává primář mladoboleslavské nemocnice
Zdravotníci jsou v pohotovosti, připravují se na nápor nakažených koronavirem. Čekáme, že to bude náročnější. Nikdo nechce selhat, říká primář Jaroslav Toušek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.