V první linii

Nedostatek pracovníků a přístrojů. I s tím se musí v současné epidemii vypořádat ředitel nemocnice

13. listopad 2020
Předchozí díl
Následující díl

Po lékařích, zdravotních sestrách, laborantkách a ošetřovatelích vám v dalším díle seriálu Radiožurnálu z Oblastní nemocnice Náchod představíme práci člověka, který za vše zodpovídá. Strávili jsme den s ředitelem Janem Machem. Ve funkci je teprve od března, takže jinou dobu než tu covidovou nezná. Denně pracuje běžně až 14 hodin a vše zvládá díky pomoci svého týmu, který v náchodské nemocnici má.

Je brzké ráno a Jan Mach si doma hraje se svými dětmi. Je to jeden z mála okamžiků, kdy může být s rodinou. „Samozřejmě doma musí být podpora. Mám ji od manželky a v tuhle chvíli na ní stojí celá rodina,“ popisuje.

Jan Mach odjíždí do práce a usedá za pracovní stůl ve své kanceláři. Z táty a manžela se naplno stává ředitel nemocnice. Mnohdy předem ani netuší, co ho v daný den čeká. Řízení nemocnice je teď často o schopnosti reagovat na náhlé změny a také o improvizaci.

Zaměstnanců i vybavení je nedostatek

Jan Mach a personál nemocnice, kterou řídí

„Potřebujete navyšovat kapacity, odpadávají vám zaměstnanci, chybí vám nějaké vybavení, došly ventilátory. Možná to řeknu blbě, ale nemáte chvíli klidu, kdy něco nastavíte a ono to funguje delší dobu. Vlastně to ale není těžké, protože mám kolem sebe spoustu skvělých lidí – jsou pro to zapálení, nadšení, ochotní,“ pochvaluje si.

„Toto je materiál, který je nejnovější,“ ukazuje na počítač, ze kterého se právě ozývá jedna z mnoha online porad. „V tuto chvíli to byla konference s krajským koordinátorem intenzivní péče. V rámci videokonference se jednotlivé nemocnice domlouvají s fakultní nemocnicí v Hradci Králové,“ vysvětluje Jan Mach.

Jaká je situace na bojišti?

Svou kancelář během dne opouští a míří se podívat za kolegy, kteří jsou opravdu v první linii. „Už jste obědvali?“ ptá se při příchodu do rehabilitační tělocvičny, kde aktuálně také leží pacienti s covidem.

„Jdu jenom zjistit situaci na bojišti,“ říká podřízeným. „No, dneska je to masakr, máme plno, teď přijímají,“ odpovídají mu zdravotníci v ochranných oblecích.

V Oblastní nemocnici Náchod pracuje zhruba 1800 lidí. Při druhé vlně koronaviru tu pomáhají desítky dobrovolníků i armáda. Jan Mach zdůrazňuje, že nemocnice může
v těchto týdnech fungovat jen s obrovským nasazením všech zaměstnanců.

Personál drží nad vodou reakce veřejnosti

Ředitel náchodské nemocnice na covidovém oddělení

„Trošku se zapomíná na ostatní zdravotníky, kteří pracují možná na těch běžných odděleních, ale i tam je situace velmi napjatá. Často se zapojují a pomáhají nad rámec svých běžných úvazků, chodí na covidová oddělení, takže ten tlak na ně je enormní,“ vysvětluje ředitel nemocnice.

Všechny lékaře, sestry a další personál drží nad vodou i pozitivní reakce od veřejnosti. „Posílají vzkazy, babičky z domu s pečovatelskou službou upekly krabici buchet. Jsou to takové milé věci, které snad alespoň trošku mohou zdravotníkům zlepšit náladu. Můžou mít pocit, že na ně někdo myslí,“ dodává Jan Mach.

Spustit audio

Související