V produkčních zahradách Pražského hradu už husy nenajdete

Pozvánka do produkčních zahrad Pražského hradu a telefonická a SMS soutěž pro posluchače
Ještě jednou se podíváme do produkčních zahrad Pražského hradu, ve kterých se pěstují květiny, ale i zelenina pro prezidenta a jeho návštěvy. Bývají otevřeny jen výjimečně. Pokud jste tedy jejich návštěvu nestihli, můžete se do nich vydat s námi v dalším z výletů Po Česku.
„Vstoupili jsme do Lumbeho zahrad a bažantnice, která se nachází v sousedství Jízdárny Pražského hradu, tedy východním vchodem,“ popisuje vedoucí odboru cestovního ruchu Správy Pražského hradu a historik František Kadlec.
Po naší levici se nabízí výhled na odvrácené severní průčelí Pražského hradu a na zadní trakty paláců, jež ze severu lemují Hradčanské náměstí. Po pravici máme včelín, který tu na přání prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka vyprojektoval hradní architekt Josip Plečnik, a také ovocný sad. Mezi stromy nesoucími zrající jablka se proplétáme k rybníku s ostrůvkem uprostřed.
„Rybníček nechal založit císař Rudolf II. v 90. letech 16. století. Sloužil pro chov ryb, ale žily tu i labutě, kachny a, jak se psalo v kronikách, také chechtavý pták. Dnes víme, že se jednalo o racka,“ vysvětluje František Kadlec a připomíná, že právě racci byl císaři velmi sympatičtí kvůli zvuku, který vydávají.
Ze severní strany lemuje rybník kamenná zeď. „Zdivo kdysi patřilo k bažantnici, tedy k části těchto zahrad, která byla určena k chovu bažantů. Ti se tu chovali ve velkém a sloužili ke zpestření hradní kuchyně,“ zmiňuje František Kadlec.
„V roce 1648 přišlo obléhání Prahy a Pražského hradu Švédy, kteří bažantnici poškodili. Byly zničeny i voliéry a zásobníky obilí,“ dodává. Definitivně byla bažantnice zničena při vpádu Prusů do Čech roku 1757. Poté už nikdy nebyla obnovena.
V další části zahrady se nacházejí venkovní záhony se zeleninou a moderní skleníky z konce 90. let minulého století. V nich se pěstují květiny na prezidentský stůl. V sousedství za moderním plotem stojí Lumbeho vila.
„Tato vila dominuje západní části a pochází ze 60. let 19. století. Objekt má za sebou různou historii. Jednu dobu sloužil také jako obydlí zahradníků nebo v něm byla uložena zahradní technika,“ vyjmenovává František Kadlec. S příchodem Václava Klause do prezidentské funkce prošla vila rekonstrukcí. Dnes je upravena a používá se jako rezidence hlavy státu.
Zobrazit polohu produkčních zahrad Pražského hradu na větší mapě
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Přes měsíc mlčení. Hlasování o evidenci turistů se blíží, resort odmítá zveřejnit dopady na soukromí
-
ŽIVĚ: ‚Voláme všechny Čechy!‘ Poslouchejte rekonstrukci vysílání rozhlasu z 5. května 1945
-
Ruští ‚tajní zajatci‘: Investigace, za kterou Viktorija Roščynová zaplatila životem
-
O Praze rozhodují lidé, kteří v ní nebydlí, ale chtějí do ní jezdit autem, kritizuje Gebrian