V plavání jsem sám svým pánem. Chci se posouvat, aby mě to pořád bavilo, říká paralympionik Kratochvíl
Sedmnáctiletý paralympijský plavec David Kratochvíl při své premiéře na paralympiádě získal zlato na 400 metrů volným způsobem a ještě další dvě medaile. „Když jsme přiletěli na pražské letiště, tak tam bylo strašně moc lidí, které jsem nečekal. To byl úplně úžasný zážitek,“ popisuje ve speciálním charitativním vysílání Dobrý den Radiožurnálu Kratochvíl, který před dvěma týdny pokořil pět světových rekordů.
Nejenom, že jste paralympijský šampion, ale vy jste se činil asi před dvěma týdny v Sokolově, kde jste pokořil pět světových rekordů za jeden jediný den. Jak se vám to povedlo?
Já nevím, já jsem tak plaval. Říkal jsem si, že prostě budu plavat normálně. Ještě den předtím jsem měl varhanní soutěž v Pardubicích a říkal jsem si, že tyto závody nebudu nějak hrotit, že jsem v plném tréninku. A asi byla dobrá voda.
Čtěte také
Myslím, že voda je pořád stejná. Byla spíš dobrá forma, ne?
Forma asi taky byla, ale voda je pokaždé jiná. V každém bazéně je jiná voda. Buď je rychlá, pomalá, brzdí, nebrzdí, klouže, neklouže, je teplá, studená a tak dále.
Já si umím představit kvalitu vody jenom teplou a studenou, slanou a sladkou. Jak dokáže profesionální plavec poznat, jaká je voda? Že se vám třeba hůře plave?
Přesně tak. Když skočíte do vody, první, co cítíte, je, jestli je třeba vlnění takové klouzavé a potom záběr: jestli máte pořádný odpor vody, když zaberete. Když nemáte, je to špatné. Když jo, tak cítíte, že ten odraz je lepší s tím tempem.
„Všechno v mojí hlavě”
Davide, vás rakovina připravila o oči, o to druhé v šesti letech.
Jo, je to přesně tak.
Takže vy se od šesti let věnujete sportu, aniž byste viděl, třeba sjezdování z kopce. Jak těžké musí být asi uhlídat takové dítě? Ale i v bazénu při tréninku je potřeba asi extrémní disciplína, to asi máte od rodičů, že?
Čtěte také
Nevím, jestli od rodičů, ale asi jo. Myslím si, že v té cílevědomosti to tam mám. Hlavně v plavání jsem sám svým pánem, za to jsem strašně rád. Tam je to prostě jenom stěna ke stěně a já si řídím to, jakým tempem pojedu. To je všechno v mojí hlavě.
Já jsem jednou plavala se Světluškou, a když jsem dostala ty tmavé brýle, abych opravdu nic neviděla, po deseti metrech jsem byla v dráze u sousedů. Když jsem se pokusila o ten váš parádní kotrmelec a tapér mě jemně ťukl do hlavy, tak jsem se vrhla dopředu a odřela jsem si kůži na čele. Jak složité je se všechny tyto věci naučit? Jakým způsobem se naučí nevidomý plavec držet se takto rovně v lince, v jaké jedete vy?
Ono to je fakt všechno o tréninku, hlavně hodiny v bazénu. Když se držíte rovně, neříct si „kde mám dráhu“. Věřit tomu, že pořád jedu rovně a nebudu nikam kličkovat, prostě nemít strach z toho, že necítím vedle sebe nějaký opěrný bod.
Jenom abychom připomněli, co dělá tapér, kterého vám dělají vaši rodiče.
Tapér ťuká vždycky před obrátkou, abych věděl, že třeba tempo nebo dvě a točím se.
Čtěte také
Jak vás doma přivítali se třemi paralympijskými medailemi?
To byl úplně úžasný zážitek. Když jsme přiletěli na pražské letiště, bylo tam strašně moc lidí, které jsem nečekal. Bylo tam i hodně jiných lidí, fanoušků, takže úplně paráda. Potom, když jsem přijel domů, čekala na mě celá moje rodná vesnice. Druhý den to bylo v mém městě, kam chodím do školy na klavír, kde plavu, takže to bylo úplně nádherné přivítání.
Kam se dal chcete posouvat v plavání?
Hlavně se chci posouvat v tom, aby mě to pořád bavilo, abych měl pořád svoje osobáky, lepší časy. To je hlavní posun. To, že tam občas něco padne, už je takový bonus, by se dalo říct.
Jaké další sporty dělá paralympijský plavec David Kratochvíl? Na jakou vysokou školu se chce hlásit? A jaké jsou jeho ambice do dalších závodů? Poslechněte si celý rozhovor ze záznamu v úvodu článku.
Dobrý den Radiožurnálu
Unikátní projekt spojující dárce, nadační fondy, sbírkové projekty i charitativní organizace. Lidi, kteří pomáhají, a ty, jež právě teď pomoc potřebují.
Během 24 hodin speciálního vysílání z pražských Jatek 78 se ve studiu vystřídají desítky hostů, to vše za doprovodu hudebních hvězd. Představí se třeba Zdeněk Svěrák, Mikýř, Aneta Langerová, Mirai, Lucie Bílá, Xindl X, Jelen, Pokáč, Lukefry, Jakub Voráček nebo manželé Vlčkovi.
Poslouchejte 12. dubna od 10 hodin na Radiožurnálu nebo sledujte videostream na iROZHLAS.cz.
Součástí projektu je sbírka, jejíž výtěžek půjde na dvanáct charitativních organizací a jejich projekty podporující mladé lidi, kteří mají start do života složitější než ostatní.
Všechny reportáže o jednotlivých organizacích si můžete přečíst a poslechnout ZDE.
Související
-
Nikdy jsem svůj úraz nepovažoval za tragédii, říká paralympionik Zdeněk Šafránek
Když bylo Zdeňku Šafránkovi 21 let, spadla na něj při práci v opravárenské dílně plošina s osobními auty a přerazila mu páteř. Od té doby je na invalidním vozíku.
-
Sport nám dává volnost, říká pořadatel maratonu pro handicapované sportovce Volf
Ani v letošním roce organizátoři z Cesty za snem nepolevují v připravovaném programu, který tradičně propojuje sport handicapovaných se zdravými jedinci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Klíč ke konci války leží v Moskvě. Dokud Rusko bude chtít válčit, Spojené státy nic neudělají, míní expert
-
Izrael používá blokádu jako zbraň. Zásoba potravin a léků v pásmu Gazy vydrží tak měsíc, říká zpravodaj
-
Hokejisté Pardubic zdolali brněnskou Kometu 2:1. Dynamo srovnalo stav finálové série na 1:1 na zápasy
-
USA zveřejnily údaje o vraždě senátora Kennedyho. Zhruba 10 000 stran popisuje atentát z roku 1968