V Paříži se jí, v Lyonu se ochutnává. Gastronomický věhlas města mají na svědomí lyonské matky

Za vším hledej ženu, nebo v tomto případě spíš matku! Přesně to by se dalo říct o slavných francouzských šéfkuchařích, kteří jsou ověnčení nejen michelinskými hvězdami, ale mnohdy i řády. Věhlasná gastronomie ve francouzském městě Lyonu to vyloženě stojí na bodrých matkách a jejich poctivé domácí kuchyni.

V Paříži se jí, zato v Lyonu se ochutnává, říká se ve Francii. Jídlo a jeho degustování má být hlavně požitek. I proto je Lyon hlavní město francouzské gastronomie.

A za ní stojí ženy, jak mi vysvětluje Catherine Dhinaun Molièrová z gastronomických hal Paula Bocuse pojmenovaných po slavném lyonském šéfkuchaři.

„Tady je máte, naše lyonské matky!“ ukazuje na informační tabuli v uličkách krytého tržiště, kde dnes sídlí ta nejlepší tradiční bistra a restaurace.

Catherine Dhinaun Molièrová představuje lyonské matky, na jejichž kuchyni vyrostla slavná jména francouzské gastronomie

Hrdinky s vařečkou

„Tahle je moje nejoblíbenější, jmenuje se matka Bizolon. To ona za první světové války začala rozdávat teplé jídlo a kávu všem navrátivším. Muži, kteří se bili za Francii, totiž mnohdy strádali a neměli dostatek jídla. Proto jim nabídla pravidelně jedno teplé jídlo denně,“ vypráví Catherine Dhinaun Molièrová.

A to všechno zdarma a dobrovolně. Matka Clotilde Bizolon za to následně obdržela Řád čestné legie.

„Pak tady máme matku Fillioux, která se zapsala do gastronomie delikátní přípravou drůbeže s kousky lanýžů. Hned vedle je Eugénie Brazier, u které se vyučil náš drahý Paul Bocuse,“ pokračuje Catherine.

Matka průkopnice

„Všichni slavní šéfkuchaři se zkrátka vyučili u našich lyonských matek. A to je vlastně neuvěřitelné,“ dodává a vyjmenovává další: matku Andrée, matku Richard, takzvanou velkou Marcelu nebo Madame Camille.

V uličkách krytého tržiště dnes sídlí ta nejlepší lyonská tradiční bistra a restaurace

Matka Brazier byla první ženou, která získala tři michelinské hvězdy. Dodnes má v Lyonu své typické restaurace, takzvané bouchon lyonnais. O ní samotné se ale dnes mimo Lyon skoro nic nedozvíte. To spíš o jejím učni, světoznámém Paulu Bocusovi. I jeho restauraci nejdete přímo v halách, které nesou jeho jméno.

Ráj pro mlsné jazýčky

Catherine se zdraví s majiteli restaurací i krámků. „Všichni se znají. Je to jako na vesnici,“ říká Catherine. „Haly fungují od roku 1971 na rozloze přes 10 tisíc metrů čtverečních. Na třech podlažích tady najdete víc než padesát obchodů, restaurací a bister.“

Vše je čerstvé, naporcované na místě a samozřejmě lokální. Jedinečná tradiční lyonská gastronomie pod jednou střechou. I díky tomu je to prý třetí nejnavštěvovanější turistické místo ve městě.

autoři: Marie Sýkorová , and
Spustit audio

Související