V Íránu jsou Pat a Mat populárnější než Česká republika, říká animátor a režisér oblíbeného seriálu o kutilech
Dnes do studia Radiožurnálu dorazili tři hosté – dvě postavičky, které určitě znáte, Pat a Mat, a také Marek Beneš, animátor a režisér nových dílů oblíbeného seriálu o dvou kutilech. „Nad Patem je rádiovka, nad Matem kulich, občas se na ně musím podívat, abych zjistil, který je který,“ říká s úsměvem Marek Beneš během rozhovoru s moderátorem Janem Pokorným.
Karikaturista Vladimír Jiránek a režisér Lubomír Beneš Pata a Mata původně vůbec nezamýšleli jako večerníček, v kinech se zpočátku seriál promítal jako předfilm.
Marek Beneš, který jako animátor začínal pod vedením svého otce Lubomíra Beneše a karikaturisty Vladimíra Jiránka, později nechtěl, aby legendární postavičky zanikly, proto po otcově smrti začal sám režírovat, psát i vymýšlet jednotlivé díly.
Průnik nových technologií
Posledních 13 dílů napsal sám, při jejich výrobě stále používá metodu stop motion – animátor loutku drží v ruce, pokud chce, aby se postava hýbala vteřinu, tak musí udělat 25 fází. „Večer si říkám, proč mne tak bolí záda, pak jsem si vzpomněl, že jsem dělal jeden záběr,“ popisuje.
A co se týká nových technologií, tak někdy kutilové používají nové postupy – telefonem zabijí hřebík, počítač použíjí jako podložku, aby mohli vylézt výše, často používají motorovou pilu, například na pohon rotopedu.
Animace a výroba rekvizit je ruční práce – za den natočí animátor 7 vteřin záběru a 4 lidé, kteří chodí každý den 8 hodin do práce, natočí jeden díl za 3 měsíce.
Zájem o dva kutily vyvolává především fenomén kutilství, na druhé straně podle něj lidé rádi vidí, že někdo dělá něco nešikovněji než oni sami – seriál Pat a Mat v podstatě vychází ze života. „Vidím v tom svého otce, který byl kutil a dokázal si vše opravit. V 70. letech, to byla výborná vlastnost,“ připomíná.
Pat a Mat oblíbení i v zahraničí
Dnes je seriál oblíbený například v Holandsku, ale třeba i v Íránu. „Už před 30 lety otec říkal, že Pat a Mat se prodávají do 80 zemí světa,“ podotýká s tím, že právě v Íránu jsou Pat a Mat populárnější než Česká republika.
Po roce 1989 chtěla jedna z menších politických stran použít Pata ve svém předvolebním šotu, ale ačkoliv nabídka byla velmi lukrativní, nakonec ji odmítl. „Snažíme se, aby postavičky nebyly v žádné sociální a jiné skupině,“ říká.
Související
-
Přátelil se s Trnkou a Werichem, chystal se točit Hobita. Americký animátor nedá na Prahu dopustit
Na začátku 60. let odcestoval ze Spojených států do tehdejšího Československa, aby pracoval jako režisér animovaných filmů.
-
České staromilské výtvarno má ve světě pořád ještě zvuk,...
Animovaný film už dávno není určen jen dětským divákům. A pokud byste i přesto měli dojem, že vám animované snímky nemají co nabídnout, nechte se vyvést z omylu tře...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Evropa má po světě rozjednanou síť obchodních dohod. Trumpova cla je mohou uspíšit
-
Žádný kyberútok, technické problémy. Úřady mírní vysvětlení, proč nezveřejnily kritizovanou vyhlášku
-
Ukrajinci proruské kandidáty nezvolí. Kyjev řeší, jak uspořádat volby, pokud nastane příměří
-
Týdeník iROZHLASu: boj o prověrku, radikálního voliče a rozhovor s bratrem soudce, kterého zabila mafie