V dětské skupině Tosárka se setkávají romské děti s dětmi z většinové populace
Cílem skupiny je vzájemné poznávání a integrace dětí ze znevýhodněného prostředí. Polovina míst v Tosárce je vyhrazena dětem, které by jinak neměly přístup k předškolnímu vzdělávání. Jde například o děti žijící na ubytovnách, v azylových domech nebo v rodinách, které se nacházejí v tíživé životní situaci a nemají trvalé bydliště v místě svého pobytu.
„V současné době máme dvě pobočky. Dlouhodobě ve Slaném a asi dva roky působíme v Praze. Dohromady se ročně věnujeme asi 70 dětem a jejich rodinám. Občas služby navštěvují jenom děti a s rodiči tolik nepracujeme,” prozrazuje ředitelka organizace Tosara Jana Rejšková.
Organizace poskytuje svým klientům širokou škálu vzdělávacích, volnočasových i poradenských služeb:
„V současném době máme předškolní klub, nebo teď je to dětská skupina. Zároveň poskytujeme skupinové i individuální doučování pro děti, sociálně vzdělávací poradenství pro rodiče. Pak máme nízkoprahový klubík pro starší děti, které už zase hodně těžko hledají motivaci, ať už ke škole nebo k jakýmkoliv aktivitám. Proto se se je tam snažíme nějak podchytit.”
„Jednou z našich nejnovějších služeb je služba včasné péče, což je podpora rodin s úplně nejmenšími dětmi od narození do tří let. Snažíme se v domácnostech pracovat s dětmi a také podporovat rodiče, nejčastěji maminky, aby uměly samy děti rozvíjet adekvátně věku.”
Od svého vzniku se Tosara zaměřuje na pomoc lidem v náročných životních situacích:
„Naši klienti jsou děti a jejich rodiče, kteří žijí v nějaké sociálně nepříznivé situaci nebo v třeba vyloučené lokalitě a mají kvůli tomu bariéry právě ve vzdělávání a v rozvoji. Snažíme se prostřednictvím našich služeb to jejich znevýhodnění a bariéry odbourávat a vyrovnávat jejich šance při zapojení do školy, do běžného vzdělávání tak, aby se děti mohly plnohodnotně rozvíjet.”
Služby organizace Tosara využívá stále více lidí, včetně klientů z většinové populace:
„Z počátku třeba 90% klientů byli Romové, ale možná i díky době se do obtížné sociální situace dostává čím dál tím víc lidí. Proto se mezi našimi klienty začali objevovat i lidé z majority. Aktuálně to nerozdělujeme. Prostě kdokoliv má potíže, se kterými umíme pomoct, tak se může stát našim klientem.”
„Zároveň teď máme na Praze 7 dětskou skupinku Tosárka, která funguje podobně jako školka. V ní jsme se rozhodli propojovat děti ze znevýhodněného prostředí s dětmi z běžných rodin. Často jsou to děti, které žijí v azylovém domě nebo na ubytovně. Máme pocit, že jenom tak může dojít ke včasné integraci těchto dětí a k nějakému vzájemnému ovlivňování, pochopení, atd. Podle nás jde o směr, kterým je potřeba jít do budoucna.”
Na platformě Darujme.cz proběhla sbírka s názvem Hurá do Tosárky. Jejím cílem bylo zajistit finanční prostředky na pokrytí ročního školkovného pro děti, které by jinak neměly přístup k předškolnímu vzdělávání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.