V Chorvatsku začala sezóna středozemských plodů a v Lastovu sklízejí ty nejsladší lusky

Největší audioportál na českém internetu

Najdete ho v Dalmácii. Rogač – rohatec – je košatý strom, který nepravidelně rodí tmavé, asi 20 centimentrů dlouhé lusky. Roste divoce i v zahradách | Foto: Martin Ježek

V Chorvatsku začala sezóna středozemských plodů. Fíky padají z keřů na chodníky, smějí se na vás granátová jablka a rodí také strom zvaný rohatec

Dalmatské ostrovy oplývají sladkým voňavým ovocem. Kromě mandarinek a melounů tam najdeme i plody, které u nás skoro neznáme. Fíky padají z keřů na chodníky, smějí se na vás granátová jablka a rodí také strom zvaný rogač, který dává sladké plody, podle jejichž tvaru získal název.

„Pojďte za mnou do sklepa, dostanete kilo lusků rogače,“ říká Darinka Krnčević, která prodává hned naproti v obchodě místního družstva Přátelé Lastova. Rogač je košatý strom, který nepravidelně rodí tmavé asi 20 centimentrů dlouhé lusky. Na mnoha místech padají prostě na cestu a nikdo si jich ani nevšimne.

K jídlu nebo do rakije

Ostrované vědí, kde strom roste a chodí lusky sbírat. Dají se jíst jen tak anebo se z nich dělá sladká rakije. Tu prodává právě Darinka Krnčević.

Čtěte také

„Rogač je strom, který roste divoce na mnoha místech na ostrově. Může být i zahradní, kultivovaný. Ve skutečnosti je to ovoce. Rodí čokoládově zbarvené dlouhé plody, které vypadají jako lusky. Na Lastovu z něj děláme jednak rakiji a likéry, které mají silnou sladkou aromatickou chuť. V obchodě také můžete koupit mouku. Ta je výborná do koláčů.“

Dalmácie

Rakiji z rogače mají i v selské restauraci v Podanje nedaleko hlavní vesnice ostrova, Lastova. Paní Stefi Simić ukazuje na dva velké demižony.

„My z rogače děláme jen malé množství rakije. Poslouží skvěle jako aperitiv. Má sladkou chuť a výrazně voní. Všechny rakije, jako například i růžová, se zakládají na pálence z vinných hroznů. Podívejte se za sebe – v demižonech se připravuje další na příští rok. Slunce se o to postará vlastně samo,“ říká mi paní hostinská.

Magnetické pole oblasti

Lastovo je souostroví plné voňavých lesů, skvělého ovoce a voňavých bylin. Rogač je jenom špičkou ledovce. To potvrzuje i návštěvnice, která přijela ze Záhřebu.

Čtěte také

„Jsem tu podruhé a rozhodně ne naposled. Na Lastovu se mi líbí prostě vše. Nedotčená příroda. Všechno to ovoce. Všechno voní, je tu čistý vzduch. Všechno je takové nepokažené, autentické. Co byste ještě chtěli?“ popisuje mi návštěvnice své dojmy.

A tak paní Krnčević, když sedí před kamenným krámkem v srdci vesnice Lastovo, začne rozebírat, v čem je kouzlo souostroví uprostřed Jadranu.

„Lastovo má definitivně své magnetické pole. Kdo ho cítí, ten se vrací každý rok. A kdo ne, ten odjede a za pár dní na něj zapomene,“ říká mi starší místní žena. Lastovo je daleko a lidí na něm bydlí málo. Dokonce má někdy problémy se zásobováním vodou. To všechno z něj ale dělá také kouzelnou oázu.


Zvětšit polohu ostrova Lastovo

autor: Martin Ježek