Úspěch ANO jsem čekal. Piráti by ale měli svou hru ve vládě dohrát, i z povinnosti k voličům, míní místopředseda STAN Lacina
Jak dopadlo v senátních volbách hnutí STAN? Měla by vláda po pravděpodobném odchodu Pirátů znovu požádat o důvěru? Jaké vedení se rýsuje ve Středočeském kraji? A jak daleko je Sněmovna se schvalováním televizních a rozhlasových poplatků? Vladimír Kroc se ptal poslance a místopředsedy hnutí STAN Jana Laciny.
Ve Zlínském kraji povládne vítězné hnutí ANO se STAN, v tom Středočeském to Starostové a nezávislí odmítají. Vstupuje do jednání nějakým způsobem i celostátní vedení?
To musím popsat co nejpřesněji. Naší ambicí bylo tam, kde to jde, vytvářet koalice bez ANO. Do určité míry nás volby zaskočily nejen značným úspěchem hnutí Andreje Babiše, ale hlavně i proto, že se téměř ve všech krajích dostali zpět komunisti přebarvení pod názvem Stačilo! Je zajímavé, že si zvolili zrovna dané slovo, když jsme ho my jim říkali v roce 1989. Za mě je to docela překvapivá strategie.
Úspěch mělo také SPD a v řadě krajů koalici bez ANO v zásadě uzavřít nelze. Respektive to je možné v pěti krajích, to znamená v Jihomoravském a bezpečně Jihočeském kraji a s vysokou mírou pravděpodobnosti to půjde ve Středočeském kraji, kde by se Petra Pecková měla spojit s ODS. Martin Půta dnes v Libereckém kraji rovněž ohlásil koalici se Spolu a pátým krajem, kde to možné bylo, ale nestane se, je Pardubický kraj. Pan hejtman Netolický (SOCDEM) mohl sestavit koalici bez nich, ale nakonec se s ANO spojil.
Jak tedy obecně chápete výsledek krajských voleb? Pro vládní koalici dopadly neslavně, vy říkáte, že jste de facto spokojení…
Čtěte také
Jde o dvě různé věci. Nade vší pochybnost v krajských volbách výrazně zvítězilo ANO. Pro mě osobně to není velké překvapení, očekával jsem, že daná vlna bude v příslušných volbách kulminovat. Spíše mě v tolika krajích překvapil úspěch SPD a komunistů. To znamená, že ve většině krajů skutečně nejsme schopni postavit proti ANO koalici. Je možné až vysoce pravděpodobné, že ve dvou krajích, Zlínském a Plzeňském, skutečně vznikne i s naší účastí.
Do jaké míry podle vás koalici poškodí odchod Pirátů z vlády?
Pomohu si takovou fotbalovou metaforou. Myslím, že by Piráti měli svou hru dohrát, zápas se má dohrát do 90. minuty, případně prodloužení. Jsem velkým nepřítelem různých předčasných ukončení Sněmoven a úřednických vlád. Politici podle mého názoru mají povinnost dohrát čtyři roky v sestavě tak, jak jim to voliči rozdali.
Jestliže hlasování opozice vyvolá, bude to opět kvůli dvoudenní exhibici pro televizní kamery a rozhlasové mikrofony.
Měla by vláda znovu požádat o důvěru, jak vyzývá opozice?
Domnívám se, že ne, neboť prohlášení vlády zůstává zachováno, nic se tam nemění. Čili rekonstrukce nijak velká není. S vysokou mírou pravděpodobnosti se budou měnit dva nebo tři ministři, vláda možná bude o něco subtilnější, ale změna podle mě nebude až tak razantní, programové prohlášení se nemění.
Není tedy žádný důvod, abychom si chodili pro důvěru. A jestliže to opozice vyvolá, bude to opět kvůli dvoudenní exhibici pro televizní kamery a rozhlasové mikrofony. Na druhou stranu to už ale zažíváme poslední tři roky, tudíž pro nás nejde o nic nového.
Čtěte také
Vláda se snaží zajistit udržitelnost financování a nezávislost veřejnoprávních médií, příslušná novela jde ve Sněmovně do druhého čtení. Podaří se ji schválit tak, aby mohly být rozhlasové a televizní poplatky od nového roku navýšeny o patnáct, respektive deset korun?
Časově to bude o chlup, harmonogram je velmi napjatý. Nyní jdeme do druhého čtení, pak přijde třetí a když to celé zvládneme, přichází na řadu Senát a podpis prezidenta. Může se stát, že to hlava státu bude podepisovat někdy okolo Štědrého dne, ale doufejme, že se vše zvládne. Víme, že obě instituce, Česká televize i Český rozhlas, mají připraveny dva rozpočty. Jeden pro případ, že by se to nestihlo, což bych České republice, české veřejnosti ani zmíněným médiím nepřál, a druhý v případě, že se to povede.
Jak hodnotí Jan Lacina výsledek druhého kola senátních voleb z pohledu STAN? Kdo z řad zmíněného hnutí by se mohl stát ministrem pro místní rozvoj? A dozná ještě oproti vládnímu návrhu mediální novela nějakých významných změn? Poslechněte si celý rozhovor vedený Vladimírem Krocem.
Související
-
Jedno číslo je 15, druhé 9. Takhle by se to mělo říkat, popisuje výsledky senátních voleb Vystrčil
„Mohlo to být samozřejmě lepší, ale atmosféra, ve které volby probíhaly, nebyla pro naše kandidáty úplně ideální,“ říká předseda horní komory Parlamentu Miloš Vystrčil.
-
„Pojistka demokracie“. Jak se volí do horní komory a jaké mají senátoři pravomoci?
Pojistka demokracie – i tak se přezdívá Senátu. Další díl volebního průvodce se bude věnovat právě jemu. Volby do něj začínají už zítra 20. září.
-
Petr Fiala: Posunout teď volby by bylo legislativně obtížné. Museli bychom vyhlásit stav nouze
Do jaké míry se podle premiéra Petra Fialy může sanace škod po letošních povodních promítnout do státního rozpočtu? A proč není namístě odkládat původní termín voleb?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.