Uprchlická krize se měla řešit dávno. Je s podivem, že EU neudělala vůbec nic, myslí si Marek Černoch

Pražský Albertov je spojen se studenty a s protesty proti totalitě. Na toto místo se letos nedostali, byť zástupci hnutí Úsvit – národní koalice a Bloku proti islámu naopak ano. Je to správně?

Příznivci zmíněných uskupení se podle Marka Černocha, předsedy poslaneckého klubu hnutí Úsvit – národní koalice, podpořili prezidenta Miloše Zemana. „Rozhodli jsme se přesunout plánovanou akci na Albertov a podpořit pana prezidenta v názorech na radikální islám a současnou migrační krizi,“ vysvětluje a v souvislosti s nevpuštěním studentů připomíná, že bylo třeba dodržovat bezpečnostní opatření. „Zástupcům studentů bylo policií nabídnuto, že můžou položit kytku k pamětní desce. To oni odmítli,“ zmiňuje.

Hnutí Úsvit – národní koalice spolupracuje s Blokem proti islámu, uskupením, jehož rétorika a akce se podle BIS a ministerstva vnitra podobá krajně pravicovým subjektům. Podle zprávy obou subjektů je Blok proti islámu konkurencí neofašistickým hnutím. Na tento fakt reaguje kritikou radikálních forem islámu.

Čtěte také

„Jde o situaci, která je, podívejte, co se stalo v Paříži – to všechno je realita. Lidé, kteří sem přicházejí, jsou hrozbou,“ reaguje na příchod uprchlíků do Evropy. „Lidé, kteří na tento problém upozorňují, jsou označováni za extremisty a xenofoby,“ domnívá se Marek Černoch.

Uprchlíci podle něj vyznávají jiná náboženství, jiné hodnoty a tradice. Nejde jeho kritika proti Listině základních práv a svobod, podle které je zaručena „svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání“ a „každý má právo změnit své náboženství nebo víru anebo být bez náboženského vyznání“? A jak Marek Černoch hodnotí současný právní systém? Ptala se moderátorka Karolína Koubová po 17. hodině.

Protiislámské a prozemanovské shromáždění na Albertově

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: šše , kko
Spustit audio