Uprchlíci z hotelu. „V bezpečí před ISIS není nikdo...“

24. duben 2015

(Irák / Erbil / Archa pomoci) - Nad Erbilem se honí těžké černé mraky. Jakmile však vstoupíte do rozestavěné budovy, ocitnete se v pološeru, i kdyby byl ten nejjasnější letní den. Měl tady být hotel. Majitel ale zatím solidárně poskytuje prostor těm, kteří to potřebují nejvíc. Uprchlíkům z míst, která dnes ovládá Islámský stát.

Většina z nich utekla v srpnu loňského roku z oblasti Hamdanía nedaleko Mosulu. „Přicházely k nám zprávy, že se nemusíme bát, že k nám ISIS nepřijde. Jenže pak jsme najednou slyšeli ostřelování. Zabilo okamžitě tři z našich známých. Teprve potom jsme si uvědomili, že jestli okamžitě neodejdeme, všichni tu umřeme. Jsme křesťané, ISIS nás nenávidí,“ říká Samíra Saado, energická žena, která nedává najevo pocity strachu, který v ten moment musela zažívat.

Když se městem začala šířit panika, stihla jen zavolat dcerám, vzít doklady a opustit svůj dům. Z města se doslova valila kolona aut. Na některých místech se větvila až na deset proudů. Na poslední auta v koloně už dopadaly kulky islamistů. „Můj bratr má dodnes díry po střelbě na autě. Byl na konci té kolony. Naštěstí ho ale nedostali,“ dodává Samíra.

Když začali proudit uprchlíci, zvýšily se nájmy

Dřív rodina bydlela ve velkém domě. Dnes si musí vystačit s pár metry čtverečními. Jednu místnost uprostřed odděluje plachta a rozděluje tak prostor nejen pro ně, ale i pro další rodinu. Celkem se tu tísní osm lidí. Co se stalo s jejich domovem, netuší.

S největší pravděpodobností se v něm roztahují příslušníci ISIS nebo jejich sympatizanti z řad bývalých sousedů rodiny paní Samíry. „Nevím, jestli se tam ještě někdy vrátíme,“ přidává se k výpovědi své ženy Aníz Džamil Mansúr. Je už v důchodu.

Uprchlíci z hotelu. „V bezpečí před ISIS není nikdo...“

Nenajít útočiště v rozestavěném hotelu, byli by dnes ve velmi těžké situaci. Důchod Aníze, bývalého vojáka, by vystačil sotva na nájem. Na pokrytí dalších potřeb už by nezbyl ani dinár. V Erbilu je totiž v současné době vidět jak obrovská solidarita s uprchlíky, tak i opačný extrém. Když se sem v srpnu, kdy se ISIS dostal až na30kilometrů od Erbilu, přilila největší vlna uprchlíků, zvýšili někteří majitelé bytů nájem na dvojnásobek.

Uprchlíkům pomáhá farář z Mosulu – sám uprchlík

I majitel hotelu chce pokračovat ve svém stavebním projektu, a tak rodině nezbude nic jiného, než se opět přestěhovat. Tentokrát do karavanů, které pro komunitu devadesáti rodin uprchlíků z hotelu zajistil farář chaldejské církve Nadžíb.

Nadžíb ví o utrpení své. Sám musel utéct z Mosulu, kde by mu jako křesťanskému duchovnímu hrozila velmi krutá smrt. Podobně skončili tzv. fakíři, duchovní autority jezídů. V Sindžáru je islamisté z ISIS zaživa upálili. Farář se ze všech sil snaží obstarat „hotelovým hostům“ základní potraviny – rýži, fazole, čočku či mouku.

„Pořád je pro nás největší starostí sehnat dostatek jídla pro rodinu,“ krčí rameny Aníz. „Naše budoucnost? Pořád se dost bojíme. ISIS se může dostat i na místa, která dnes vypadají bezpečně. V bezpečí před nimi není nikdo, kdo není stejný fanatik jako oni.“

Uprchlíci z hotelu. „V bezpečí před ISIS není nikdo...“
autoři: Jarmila Štuková , Lenka Klicperová
Spustit audio

Více o tématu