Únik informací z BIS a podnikatel František Mrázek

2. listopad 2007

Informace, které před třemi lety unikly z Bezpečnostní informační služby, mohl získat kontroverzní podnikatel František Mrázek. Tuhle informaci naší sesterské stanici Rádiu Česko sdělil důvěryhodný zdroj blízký tajné službě. Ta stále popírá, že by se bývalému pracovníkovi kontrarozvědky podařilo materiály předat dalším osobám.

Jan HRBÁČEK:
Když před třemi lety opouštěl tajnou službu jeden z pracovníků ekonomického odboru, odnesl si nezákonně poznatky, které při práci ve službě získal. Takové informace se dají často výhodně zpeněžit, nebo využít například při dojednávání pracovního místa v soukromé sféře. A vždy se najde dostatek kupců, kteří mají o poznatky podobného charakteru zájem. A jedním z kupců zpráv podobného typu byl kontroverzní podnikatel František Mrázek, kterého loni v zimě zastřelil dosud neznámý střelec na zahradě před jeho pražskou kanceláří. Důvěryhodný zdroj blízký tajné službě, který si nepřeje vystoupit z anonymity, Rádiu Česko sdělil, že bezpečnostní složky prověřují verzi, že materiály uniklé z BIS mohly skončit právě u Františka Mrázka, nekorunovaného krále podsvětí s řadou kontaktů do policie, tajných služeb i politiky. To, že Mrázek informace z bezpečnostních složek kupoval, potvrzuje náměstek Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Hynek Vlas, jehož podřízení Mrázkovu vraždu vyšetřují.

Hynek VLAS, náměstek Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu:
Máme takové informace a poznatky, že takovými informacemi disponoval.

Jan HRBÁČEK:
Při domovní prohlídce po vraždě Mrázka ale policisté na zmiňované materiály uniklé z tajné služby nenarazili. Takzvaný Mrázkův archiv ale nebyl kompletní. Policisté se domnívají, že nejcennější informace ze zmiňovaného archivu převzal Mrázkův partner Tomáš Pitr, který se v současnosti schovává před českou justicí v zahraničí. Tajná služba ale tvrdí, že se její bývalý příslušník pokoušel informace kontrarozvědky zpeněžit, k prodeji ale nakonec nedošlo. Mluvčí služby Jan Šubrt k tomu Rádiu Česko řekl:

Jan ŠUBRT, mluvčí Bezpečnostní informační služby:
V podstatě jde o případ bývalého příslušníka služby, který se pokusil získat prospěch nebo profit předáním informací nebo materiálů, kterými disponoval, dalším osobám. Co je třeba zdůraznit, ano, došlo k ohrožení utajovaných informací, ale tyto informace nebyly zneužity, využity, nedostaly se do prostředí, k lidem, kteří by je mohli nějak použít. A mohu také dodat, že nikdo z lidí, kteří o těchto materiálech v médiích mluví, tedy ani jediný člověk nikdy tyto materiály neměl v ruce, neviděl je, neví, co přesně obsahují.

Jan HRBÁČEK:
Podle informací Rádia Česko jde o elektronický diář s pracovními kontakty, záznamy a informacemi k některým případům tajné služby, který skutečně obsahoval citlivé poznatky. Služba by měla v horizontu dní předat veškeré podrobnosti k případu státnímu zastupitelství, včetně jména bývalého příslušníka, kterého z vynesení dat podezírá. Mluvčí služby Jan Šubrt už nechce případ blíže komentovat.

Jan ŠUBRT, mluvčí Bezpečnostní informační služby:
Já se velice omlouvám, ale my k tomuto případu nebudeme už podávat žádné konkrétní informace a já taky řeknu, proč jsme skoupí na slovo. S tím případem souvisí ještě řada dalších činů a událostí, které je třeba objasnit a získat odpověď na dosud nezodpovězené otázky.

Jan HRBÁČEK:
Získat více informací k verzi, že citlivé informace z BIS skončily u Mrázka, nebude jednoduché. Vyšetřování jeho vraždy bylo oficiálně ukončeno s verdiktem "pachatel neznámý". Náměstek Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Hynek Vlas k tomu podotýká.

Hynek VLAS, náměstek Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu:
Případ vraždy podnikatele Františka Mrázka je procesně odložen v současné době, nicméně to neznamená, že bychom nesoustřeďovali a nevnímali další informace a poznatky, které jsme schopni získat a vyhodnotit. V případě, že bychom získali další informace svědčící o, o pachateli, větším motivu, jsme kdykoliv připraveni případ znovu otevřít.

Jan HRBÁČEK:
Mladá fronta DNES včera přinesla informace o tom, že Mrázek měl za dob koaliční vlády sociální demokracie přístup do nejvyšších pater české politiky, na úřad vlády, do Poslanecké sněmovny, na ministerstvo vnitra i do mocného Národního bezpečnostního úřadu, a to, jaký měl vliv a jaké dokázal získávat informace, se ukázalo právě při vyšetřování jeho vraždy. Policie totiž obrátila naruby všechny dostupné spisy, včetně Mrázkových odposlechů, které se v minulosti pořizovaly. Z jejich analýzy vyplynulo, že Mrázek udržoval nadstandardní vztahy s bývalým ředitelem bezpečnosti NBÚ Martinem Hejlem. Z odposlechů podle Mladé fronty DNES vyplývá, že Mrázek využíval tohto vlivného státního úředníka jako tajného informátora. Zároveň s ním konzultoval dokonce i personální politiku na ministerstvech. Mrázek přes Hejla dosazoval své lidi k ministrovi vnitra Stanislavu Grossovi. "Bylo by dobré mladému ...," myšlen je Stanislav Gross, "... sehnat kontakt," řekl Mrázek Hejlovi a ten mu odpověděl: "Už ho máme, vypadá dobře." Martin hejl považuje informace deníku za zkreslené.

Martin HEJL, bývalý ředitel bezpečnosti Národního bezpečnostního úřadu:
Nevím, jak by mne měl František Mrázek využívat jako tajného informátora a vůbec mi není jasné, jak jsem měl jeho lidi dosazovat někam do funkcí ve státní správě, natož k bývalému ministrovi vnitra Stanislavu Grossovi.

Jan HRBÁČEK:
Vzkázal Rádiu Česko o údajné spolupráci s kontroverzním podnikatelem v emailu bývalý bezpečnostní šéf Národního bezpečnostního úřadu Martin Hejl.

Hanka SHÁNĚLOVÁ, moderátorka:
Tak i takové inforamce vám poslal Český rozhlas 1 s opravdu velkou pomocí naší příbuzné stanice Rádia Česko.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: hrb
Spustit audio

Více z pořadu