Umělá inteligence změní chod společnosti. Firmy vyvíjejí černé skříňky, do kterých samy nevidí, říká odborník
Signatáři jako Elon Musk nebo Steve Wozniak vyzývají v petici vývojáře, aby dočasně pozastavili práci na systémech umělé inteligence. Proč půlroční pauzu požadují a bude stačit k tomu, aby zastavila překotný technologický vývoj? Jaká rizika umělá inteligence představuje například na trhu práce? Vladimír Kroc se ptal Víta Janiše z Mendelovy univerzity, jednoho z českých signatářů výzvy.
Výzva, kterou jste podepsal i vy, žádá, aby velké laboratoře dobrovolně pozastavily práce i na stále silnějších modelech umělé inteligence. Proč?
Laboratoře po celém světě vyvíjející umělou inteligenci rozjely překotný závod o to, kdo přijde s větším a robustnějším modelem umělé inteligence. Tyto laboratoře vyvíjejí jakýsi black box, černou skříňku, do které nikdo zvenčí nevidí. A co je horší, konkrétně v případě firmy OpenAI a jejího produktu ChatGPT, který poslední měsíce výrazně hýbe scénou umělé inteligence a celým světem; sami přiznávají, že úplně přesně nevědí, jakým způsobem ten jejich produkt, ChatGPT, dojde k závěrům, ke kterým dojde. To je něco, z čeho mě mrazí v zádech.
Čtěte také
Můžete krátce objasnit, jak to vlastně funguje?
ChatGPT je umělá inteligence, která se objevila koncem listopadu a je to v podstatě chat, ve kterém si s tímto systémem můžete nějakým způsobem dopisovat, on na ten váš písemný vstup reaguje. Mimochodem, tento systém prošel Turingovým testem, tedy není možné rozeznat, jestli diskutujete s umělou inteligencí nebo se skutečným člověkem. Ten systém funguje na tomto principu, tedy že vložíte textový vstup a on ho vyhodnotí, analyzuje a předloží vám textový výstup.
Podle signatářů by měly laboratoře přestat alespoň dočasně vyvíjet modely silnější než GPT-4 a dát prostor k tomu, aby došlo k ustanovení jasných pravidel pro vývoj. Co je GPT-4?
To je nová verze tohoto systému, protože doteď jsme měli možnost veřejně testovat systém GPT-3.5, který uměl interagovat jenom v rámci písemného vstupu. Systém GPT-4 umí ještě navíc audiovizuální vstup, to znamená, umí pracovat se zvukovým vstupem, s video vstupem a s obrázky.
Je v některých ohledech až 600x výkonnější než původní model GPT-3.5, přičemž my jsme doteď ještě nebyli schopni pobrat, co všechno ten systém GPT-3.5 vlastně umí, a už je tady jeho nová verze. GPT-4 byl představen minulý týden v úterý, takže je to úplná novinka.
Jaká „hluboká rizika pro společnost a lidstvo“ mají na mysli iniciátoři výzvy, kteří před nimi varují?
Můžeme se na to dívat z krátkodobého nebo dlouhodobého pohledu. Z pohledu krátkodobého, který nás teď asi zajímá nejvíc, tyto systémy přinášejí poměrně dramatickou změnu pracovního trhu a fungování celé společnosti. Některá povolání zaniknou a jiná se budou muset transformovat. Na druhou stranu, abych nebyl úplně pesimista, některá povolání na základě těchto technologií úplně nově vzniknou.
Změní se i fungování společnosti, protože umělá inteligence ovlivňuje dění ve společnosti na všech úrovních, v každodenním životě. Vše, co děláme, je ovlivňováno umělou inteligencí.
Čtěte také
Pak je tu pohled bezpečnostní, protože existuje možnost zneužití těchto systémů. To se týká například hackingu, kdy si hacker může nechat tímto systémem napsat nějaký kód, který potom využije k tomu, aby napadl jiné systémy. To může být využito v hybridní válce, to znamená na dezinformační scéně. Tento systém umí velmi efektivně generovat texty na přání. Můžeme se bavit klidně i o deepfake, to jsou výstupy, které lze velmi těžko odhalit. Z dlouhodobého pohledu bych se obával něčeho, čemu se říká technologická singularita.
Kritici tvrdí, že signatáři petice potenciál aktuálních technologií hrubě přehánějí. Vy si to nemyslíte?
Je zapotřebí říct, že pokud jde o bezpečnost a možnost zneužití, tak se nebavíme o tom, že by tyto systémy mohly autonomně začít škodit lidstvu. To v žádném případě ne. Mohou být zneužité, ale opět jen člověkem.
V současnosti není nějaké přehánění na místě. Ty systémy nevykazují inteligenci tak, jak ji chápeme. Jsou to jenom nástroje, které ale může být zneužitelné. V dlouhodobém horizontu, s tím, jak se budou vyvíjet, by nicméně k něčemu, co by se dalo přirovnat ke svévolnému rozhodnutí robotického vysavače, opravdu dojít mohlo.
Co představuje fáze technologické singularity a nacházíme se už teď na její hraně? Bude ke zpomalení vývoje stačit půlroční pauza, po které signatáři výzvy volají? Které profese jsou rozvojem umělé inteligence ohroženy? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
O umělé inteligenci musíme přemýšlet jako o mimozemšťanovi, říká novinář Koubský
Umělá inteligence překvapuje lidstvo svou úrovní, která v mnohém sahá za hranice sci–fi. Co všechno dokáže? Poslechněte si rozhovor s novinářem Petrem Koubským.
-
Napsal esej člověk, nebo počítač? U některých textů už to nepoznáte
Nezisková americká organizace OpenAI zveřejnila nového chatovacího robota. Jmenuje se ChatGPT a kromě jednoduché konverzace si s vámi dokáže psát o celé řadě dalších věcí.
-
Šéf firmy, která provozuje ChatGPT, se obává vlivu umělé inteligence na práci, volby i dezinformace
Firma Open AI koncem loňského listopadu ChatGPT zdarma zpřístupnila veřejnosti a systém si rychle získal popularitu. Na základě jednoduchých dotazů dokáže generovat články, eseje, vtipy, ale i poezii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.