Ukradený totem

21. září 2009
Radiofórum

Radar není namířen proti Rusku, dušovali se politici, kteří roky investovali energii do amerického protiraketového štítu. Američané nás zradili, dostáváme se do sféry vlivu Ruska, varují stejné hlasy dnes, kdy Američané přehodnocují plány a radar odkládají mimo pracovní stoly.

Tento rozpor, vyrůstající z "resentimentu" vůči Rusům, který zase vyvolává potřebu přimknout se za každou cenu k tomu nejsilnějšímu, intenzivně pracuje i v základu čerstvé slovní přestřelky mezi Jiřím Paroubkem a Václavem Havlem. "Chcete budovat nové železné opony, pracujete proti světovému míru," kritizuje Paroubek; "Lžete," odpovídá uražený Havel, hrdě a trochu kýčovitě připomínaje své zásluhy v boji proti komunismu.

Slova sama, na první pohled přehnaně emotivní, tvoří jen kulisu sporu. Je to spor mezi podivně krouceným realismem ČSSD a jistým hodnotovým idealismem Havlovým. Paroubkova strana, která si kdysi rozuměla i s Bushovou administrativou, se rychle ztotožnila s "reálpolitikou" Obamovy vlády vycházející z principu vtahování velkých hráčů do hry, nikoli z vymezování vůči nim.

Václav Havel se naopak za posledních dvacet let z tohoto mnohočetného přístupu vymanil a vidí svět optikou hodnotových rozdílů, jež jsou nepřekročitelné, protože, jak je Havel přesvědčen, kdyby se tak stalo, byla by ohrožena celá západní kultura na těchto hodnotách stojící. Havel nesplétá nové železné opony, to je přehnané jistě záměrně. O užitečnosti chránit určité kulturně-hodnotové zdi oddělující demokratický západ od podivného ruského hybridu je ale bytostně přesvědčen.

Radar byl pro Havla (a nejen pro něj) něco jako symbol tohoto kulturního a tudíž i politického oddělení. V přísném smyslu tedy Paroubek nemluví pravdu, žádné opony Havel nezatahuje. Hraniční zdi ale pěchuje pečlivě a systematicky.

Vypadá to jako obrana obecných principů, jsou to ale principy více citové než rozumové, rostou z historicky zažitých stereotypů chování vůči velké Rusi. Mediální hádka Paroubek vs. Havel nakonec nemusí být zbytečná. Je to asi hodně velká utopie, ale co kdyby se díky této slovní strkanici rozběhla diskuse na téma: Jak se zbavit komplexů z Ruska, aniž bychom tuto patologickou psychickou energii museli rituálně svádět do radarového totemu někde v Brdech.

autor: Petr Fischer
Spustit audio