Turecko a křesťanství

26. listopad 2006
Výzvy přítomnosti

Hlavním námětem Výzev přítomnosti je nadcházející cesta papeže Benedikta XVI. po Turecku. Proč se tam vydal? Jede do jámy lvové, nebo do země, která prochází důležitými změnami? Jaké jsou širší souvislosti jeho cesty? Jak je to s islámem a Evropou? A jací jsou křesťané v zemi půlměsíce? To všechno jsou otázky, na které budeme hledat odpověď v následujících dvaceti minutách.

Od časů, kdy dobrý voják Švejk rozebíral s paní Müllerovou úlohu Turků v evropských dějinách, proteklo řekou Vltavou hodně vody. Turecko se od té doby změnilo. Je to země, jež se uchází o členství v Evropské unii, už dávno je v Atlantické alianci a prozápadní orientaci si vyryla takříkajíc do štítu. Podle své ústavy je sekulárním státem, což můžeme považovat za unikátní případ v rámci islámského světa. Současně se ale i tam v poslední době lidé s islámem stále víc identifikují. Je to tedy země rozporů. Málo se ví o tamních křesťanech. Málo se ví o tamních menšinách, snad kromě Kurdů. Přitom jednou z vážných otázek zůstává genocida Arménů koncem 1. světové války. Zajímavé přitom je, že na počátku našeho letopočtu vznikaly na území dnešního Turecka první křesťanské sbory. Takže kolem země půlměsíce se vznáší mnoho otevřených otázek - k mikrofonu jsme pozvali filologa a teologa, vyučujícího na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy, Josefa Bartoně.

Muzeum Hagia Sofia, byzantský monument v Istanbulu pocházející ze 6. století. Původně křesťanský chrám byl změněn na mešitu po příchodu osmanských Turků do Istambulu v roce 1453. Dnes je v Aya Sofya muzeum a náboženské obřady jsou v ní zakázány.
autor: Daniel Raus
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.