Třicetkrát o svobodě: Speciální rozhovory k 30 letům od sametové revoluce

Adam Černý: Bez svobody shromažďování, svobody slova a bez právního státu společnost nemůže fungovat

O svobodě slova a shromažďování by se mělo mluvit i po 30 letech, myslí Adam Černý, předseda Syndikátu novinářů České republiky. Jak vzpomíná na zlomové dny revoluce a následné změny? 90. léta byly doba euforie, novináři měli pocit, že to je stav trvalý, ale najednou přišla léta hubená. Tradiční média se proměnila. Stav už není tak prosperující, ale věřím, že má stále cenu budovat soudržnost novinářů. Dnes je hůř, než jsem si představoval, ale lépe, než bylo, usmívá se Černý.

O speciálu Třicetkrát o svobodě

Od sametové revoluce uplynulo 30 let. Už tři desítky let žije Česko ve svobodě. Proč má smysl si události 17. listopadu 1989 stále připomínat? Jak Češi naložili s nabytou svobodou? A naplnilo uplynulých třicet let očekávání aktérů revoluce?

Od šesti hodin ráno až do 21. hodiny večerní vysíláme přímo z Albertova. Moderátoři Lucie Výborná, Jan Pokorný a Vladimír Kroc přivítají ve stříbrném mobilním studiu R-stream symbolicky 30 osobností nejen z řad aktérů sametové revoluce, ale i podnikatele, herce, spisovatele nebo zpěváky.

Téma je jasné: svoboda! Tehdy i dnes.

autoři: Jan Pokorný , had
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.