Třicetkrát o svobodě: Speciální rozhovory k 30 letům od sametové revoluce

Rychlíková: Je důležité budovat vnitřní solidaritu. Od lidí, kteří netrpí sociální deprivací, by měla přijít snaha pochopit negativní jevy ve společnosti

Cítím se svobodně, protože jinak by to bylo rouhání. Předchozí generace s komunistickou zkušeností nám určitě má co dát, říká novinářka Apolena Rychlíková. Společnost, která se po roce 1989 dost významně rozvinula má tendenci všechny problémy svalovat jenom na jednotlivce: Jste v exekuci? Můžete si za to sami. A už nejsme schopni dívat se na systém, který tohle umožnil. Jsem ráda za novou generaci, která stávkuje za klima, protože hlavně oni tím budou nejvíce zasaženi.

O speciálu Třicetkrát o svobodě

Od sametové revoluce uplynulo 30 let. Už tři desítky let žije Česko ve svobodě. Proč má smysl si události 17. listopadu 1989 stále připomínat? Jak Češi naložili s nabytou svobodou? A naplnilo uplynulých třicet let očekávání aktérů revoluce?

Od šesti hodin ráno až do 21. hodiny večerní vysíláme přímo z Albertova. Moderátoři Lucie Výborná, Jan Pokorný a Vladimír Kroc přivítají ve stříbrném mobilním studiu R-stream symbolicky 30 osobností nejen z řad aktérů sametové revoluce, ale i podnikatele, herce, spisovatele nebo zpěváky.

Téma je jasné: svoboda! Tehdy i dnes.

autoři: Jan Pokorný , vla
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová