Třicetkrát o svobodě: Speciální rozhovory k 30 letům od sametové revoluce

Šimon Pánek: Během revoluce jsme se ani tak nebáli sovětské armády, ale lidových milicí a Komunistické strany

Nejsem žádný zarytý antikomunista, který by volal po nějaké odplatě, ale ta eroze a poškození bývalým režimem je hlubší, než jsme si mysleli. Podle mě máme k politické elitě daleko větší nedůvěru než lidé v Německu, ve Francii nebo v Americe, říká vůdce studentských stávek během sametové revoluce Šimon Pánek. Určitě je co slavit, protože jsme získali svobodu, demokracii, vrátili jsme se do svobodné a vyspělé Evropy. Zpět jsme nezískali těch 50 let, které nám stále chybí.

O speciálu Třicetkrát o svobodě

Od sametové revoluce uplynulo 30 let. Už tři desítky let žije Česko ve svobodě. Proč má smysl si události 17. listopadu 1989 stále připomínat? Jak Češi naložili s nabytou svobodou? A naplnilo uplynulých třicet let očekávání aktérů revoluce?

Od šesti hodin ráno až do 21. hodiny večerní vysíláme přímo z Albertova. Moderátoři Lucie Výborná, Jan Pokorný a Vladimír Kroc přivítají ve stříbrném mobilním studiu R-stream symbolicky 30 osobností nejen z řad aktérů sametové revoluce, ale i podnikatele, herce, spisovatele nebo zpěváky.

Téma je jasné: svoboda! Tehdy i dnes.

autoři: Lucie Výborná , vla
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.