Třicetkrát o svobodě: Speciální rozhovory k 30 letům od sametové revoluce

Mikuláš Kroupa: Svoboda není o penězích, ale o tom, že jsme sami sobě pány a podřizujeme se pouze voleným zástupcům

Rodiče nás od toho drželi dál. Často se dost srdceryvně loučili, táta si strkal kartáček na zuby a peníze do boty, protože ho den před shromážděním sebrali, odvezli pryč a on se bez peněz musel dostávat domů. Blahobyt není možný bez svobody. Co se stalo v roce 1989 byla nabídka, jak s těmi možnostmi naložíme. Paměť národa je kontinuální a je na každém z nás, jak naplní svůj život a jestli jeho příběh bude její součástí, říká zakladatel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa.

O speciálu Třicetkrát o svobodě

Od sametové revoluce uplynulo 30 let. Už tři desítky let žije Česko ve svobodě. Proč má smysl si události 17. listopadu 1989 stále připomínat? Jak Češi naložili s nabytou svobodou? A naplnilo uplynulých třicet let očekávání aktérů revoluce?

Od šesti hodin ráno až do 21. hodiny večerní vysíláme přímo z Albertova. Moderátoři Lucie Výborná, Jan Pokorný a Vladimír Kroc přivítají ve stříbrném mobilním studiu R-stream symbolicky 30 osobností nejen z řad aktérů sametové revoluce, ale i podnikatele, herce, spisovatele nebo zpěváky.

Téma je jasné: svoboda! Tehdy i dnes.

autoři: Lucie Výborná , vla
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová