Třicetkrát o svobodě: Speciální rozhovory k 30 letům od sametové revoluce
Mikuláš Kroupa: Svoboda není o penězích, ale o tom, že jsme sami sobě pány a podřizujeme se pouze voleným zástupcům
Rodiče nás od toho drželi dál. Často se dost srdceryvně loučili, táta si strkal kartáček na zuby a peníze do boty, protože ho den před shromážděním sebrali, odvezli pryč a on se bez peněz musel dostávat domů. Blahobyt není možný bez svobody. Co se stalo v roce 1989 byla nabídka, jak s těmi možnostmi naložíme. Paměť národa je kontinuální a je na každém z nás, jak naplní svůj život a jestli jeho příběh bude její součástí, říká zakladatel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa.
O speciálu Třicetkrát o svobodě
Od sametové revoluce uplynulo 30 let. Už tři desítky let žije Česko ve svobodě. Proč má smysl si události 17. listopadu 1989 stále připomínat? Jak Češi naložili s nabytou svobodou? A naplnilo uplynulých třicet let očekávání aktérů revoluce?
Od šesti hodin ráno až do 21. hodiny večerní vysíláme přímo z Albertova. Moderátoři Lucie Výborná, Jan Pokorný a Vladimír Kroc přivítají ve stříbrném mobilním studiu R-stream symbolicky 30 osobností nejen z řad aktérů sametové revoluce, ale i podnikatele, herce, spisovatele nebo zpěváky.
Téma je jasné: svoboda! Tehdy i dnes.
Související
-
TEST: Jak dobře si pamatujete rok 1989?
Kulaté výročí se blíží. Jak dobře si po více než 30 letech pamatujete události roku 1989? Vyzkoušejte se v našem kvízu!
-
Když se lidé začali bouřit: Během roku 1989 bezpečnostní síly demonstrace potlačovaly
Lidé především odmítali tolerovat ekonomickou situaci země, hlavně katastrofální stav spotřebitelského trhu. Svou nespokojenost dali na konci 80. let několikrát najevo.
-
TEST: Jak se česká společnost změnila od roku 1989?
Některé změny jsou zřejmé a dnešní děti se o nich učí ve školách. Jiné mohou překvapit i pamětníky. Ověřte si své znalosti (nebo dobrý odhad) v našem kvízu!
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka