Třicetkrát o svobodě: Speciální rozhovory k 30 letům od sametové revoluce

Jan Ruml: Mým cílem bylo vyházet estébáky z vnitra. Jako rodina jsme zažili, co znamená komunismus

17. listopad 1989 Jana Rumla nepřekvapil. Už po událostech Palachova týdnu totiž prý bylo jasné, že se lidé rozhodli komunistickému režimu postavit. „Události před 30 lety nám vdechly naději,“ vzpomíná Jan Ruml. „Do politiky jsem vstoupil s tím, že svoboda není jen materiální, ale i duchovní záležitost, pro svobodu musíme přinášet oběti. Budovat demokracii bylo složité, ale podařilo se nám to.“ Přesto dodává: „Dnes máme o demokracii strach, vládnou nám autoritativní vůdci.“

O speciálu Třicetkrát o svobodě

Od sametové revoluce uplynulo 30 let. Už tři desítky let žije Česko ve svobodě. Proč má smysl si události 17. listopadu 1989 stále připomínat? Jak Češi naložili s nabytou svobodou? A naplnilo uplynulých třicet let očekávání aktérů revoluce?

Od šesti hodin ráno až do 21. hodiny večerní vysíláme přímo z Albertova. Moderátoři Lucie Výborná, Jan Pokorný a Vladimír Kroc přivítají ve stříbrném mobilním studiu R-stream symbolicky 30 osobností nejen z řad aktérů sametové revoluce, ale i podnikatele, herce, spisovatele nebo zpěváky.

Téma je jasné: svoboda! Tehdy i dnes.

autoři: Lucie Výborná , als
Spustit audio

Související