Tři mušketýry miluje celý svět, ukazuje pařížská výstava

Milují Francouzi stále mušketýry? Anebo představují pro většinu z nich pouze vzdálenou historii, kterou si už ani nepřipomínají? Možná byste byli překvapeni. Je to stále obrovský fenomén. V pařížské Invalidovně, jen pár metrů od Napoleona, si dobu Tří mušketýrů můžete připomenout prostřednictvím unikátní výstavy. A možná vás také překvapí, kolik je tu návštěvníků z celého světa. Pro řadu cizinců je Francie zkrátka zemí mušketýrů.

Přitom všechno začalo v Gaskoňsku, právě odtud totiž skutečný d'Artagnan pochází a také jsou tady na to patřičně hrdí.

V jeho rodné vesnici, která se jmenuje Lupiac, se koná každoročně festival d'Artagnana, ale různé semináře a konference se tu pořádají celoročně. „Celé Gaskoňsko je na něj pyšné,“ říká mi Michel Debois z Auch na jihozápadě Francie. Právě tady najdete úžasnou sochu d'Artagnana.

Z Gaskoňska se d'Artagnan dostal do Paříže a pak už se řadě z nás asi trochu motá, jak to bylo ve skutečnosti a co si vymyslel Alexandr Dumas. Faktem zůstává, že opravdový d'Artagnan zahynul v Maastrichtu.

Majestátní sochu d'Artagnana můžete obdivovat v městečku Auch na jihozápadě Francie

Skutečnost, nebo fantazie?

Výstava, kde najdete také řadu kostýmů mušketýrů, slouží i k objasnění toho základního – opravdový život mušketýrů versus fantazie spisovatele. Takže jen jednou větou: Elitní skupinku – mušketýry krále – vytvořil Ludvík XIII. v roce 1622.

O více jak dvě století později, v roce 1844, objevili čtenáři časopisu Století vůbec poprvé románovou verzi, kterou napsal Alexandre Dumas.

Co je na výstavě unikátní, je právě tento kontext – porovnání doby skutečné a románové. Zajímavá mapa například ukazuje místa, kde se odehrávaly souboje či kde románoví mušketýři bydleli. Návštěvníci jsou nadšeni.

Mušketýry znají i v Americe

„Jeden za všechny, všichni za jednoho – výstava je zajímavá i tím, že je také v angličtině, takže si můžeme přečíst všechny citáty. A dozvíme se více o době, v níž se všechno odehrávalo,“ říká návštěvník z Izraele.

Čtěte také

O kus dál si životopis d'Artagnana čte soustředěně starší Američan. „Bydlím v New Jersey, ale původně jsem z Iowy. Představte si, že mušketýry znají i v Americe,“ snaží se mě ohromit.

Líbí se mu zejména dekorace: „Je tu spousta kostýmů, zbraně, můžeme si udělat jasnou představu, jak to tehdy vypadalo a čím se střílelo.“

Legenda žije díky knihám i filmům

Na jedné z několika televizí běží i ukázky z filmů o Třech mušketýrech. Byly natočeny desítky nejrůznějších verzí. U obrazovky stojí i šedesátiletý právník z Paříže a zamyšleně sleduje obrazovku.

Kardinál Richelieu měl řadu filmových podob

„Je to velmi zajímavé, vyvolává to ve mně vzpomínky na mládí. Myslím, že mušketýři jsou pořád živí, i díky těmto filmům,“ říká a dodává: „Navíc o nich pořád vycházejí nové a nové knížky.“

Jednu z nich ilustroval svým nenapodobitelným způsobem Adolf Born. Vyšla v češtině i ve francouzštině a byl to trochu oříšek.

Čtěte také

Alexander Dumas byl před několika lety převezen do Pantheonu. Tehdejší prezident Jacques Chirac nad jeho ostatky prohlásil: „D'Artagnane, hrabě Monte Cristo, Balsamo – díky vám jsme se zúčastnili mnoha bitev, viděli jsme řadu paláců, s vámi jsme snili…“

A stále v tom pokračujeme, mohli bychom dodat….

autor: jšm
Spustit audio