Tomáš Šebek o misi v Jemenu: Kalašnikov je tam něco jako doplněk k šatům
Chirurg Tomáš Šebek se vrátil ze své šesté mise s Lékaři bez hranic. Po Haiti, Afghánistánu a Jižním Súdánu odjel pomáhat do válečného Jemenu. Stejně jako o svých předchozích misích, i o této chystá vydat knihu. Měla by se jmenovat Ohňostroj v Jemenu.
Od místních lékařů jsme se měli co učit, říká lékařka, která se vrátila z nemocnice v Jemenu
Tak bezútěšný kus světa, jako je Jemenská Mokka, prý ještě nikdy neviděla. A to lékařka Kristina Höschlová není na zahraniční misi žádný nováček. „Střelbu jsme slyšeli od rána do večera. V Jemenu nemá zbraň jen ten, kdo má berle nebo nemá ruce,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou.
„Zatím je to pracovní název, ale ohňostroj by v něm měl zůstat. Zjistil jsem totiž, že jméno Tomáš v arabštině znamená petarda nebo ohňostroj,“ směje se Tomáš Šebek. „Jemenci mají hrozně rádi pyrotechniku, takže moje jméno si osvojili velmi rychle.“
Zemi sužuje válečný konflikt od jara 2015. Stojí v něm proti sobě dvě strany a dva prezidenti, obě si nárokují vládu. Do toho je zainteresovaná i řada okolních velkých států a navíc na území Jemenu operuje Al-Kaidá, takže ve hře je spousta ambicí a tenzí, vysvětluje pozadí konfliktu český chirurg.
Válka v Jemenu mi připomněla, jak strašně málo stačí, aby se v zemi, která relativně prosperuje a je to turistická destinace, něco zvrtlo a najednou máte na ulicích válku. Dotklo se mě to osobně asi víc než Afghánistán.
Nadstandardní vybavení i skvělý personál
Lékaři bez hranic v Jemenu provozují 13 nemocnic a působí nestranně v obou táborech znesvářených stran. Přímo v nemocnici, kde Tomáš Šebek působil, měli lékaři k dispozici vynikající vybavení i vzdělané domácí kolegy.
„Z mého pohledu to byl už samostatně běžící projekt, tak jak bychom si to v Lékařích bez hranic přáli, abychom mohli místním tyto projekty předávat zase zpátky do rukou,“ pochvaluje si chirurg a dodává, že jeho role na této misi byla spíše konzultační. Devadesát procent práce odvedli místní lidé.
Nehody i happy shooting
Přestože je nemocnice Kilo relativně vzdálená od válečné fronty, tvořila třetinu ošetřovaných případů střelná poranění. „Kalašnikov je v Jemenu něco jako doplněk k šatům,“ ilustruje Tomáš Šebek míru, v jaké jsou Jemenci zvyklí používat zbraně. Navíc mají rádi happy shooting a velmi často tedy střílí do vzduchu z radosti. A kulky se podobnou rychlostí, s jakou byly vypálené, vrací zpátky na zem.“
Představte si, že přijdete domů a tatínek má na stole odjištěný kalašnikov. Pro něj je to součást obleku, nic tím nezamýšlí. Prostě ho vezme do ruky, zavadí o spoušť a postřelí svého sedmiletého syna. To je konkrétní příklad jednoho z mých pacientů. A takových je v Jemenu spousta.
„Překvapilo mě i obrovské množství dětských pacientů – ať už poraněných střelnou zbraní, nebo obětí dopravní nehody.“ Právě kolaps dopravy je druhou nejčastější příčinou úrazů ve válkou zmítaném Jemenu. Země se ale potýká také s epidemií u nás už prakticky vymýcených chorob, jako je černý kašel, cholera nebo spalničky.
Jak složité je pro ženu stát se v Jemenu třeba lékařkou? A jak tamní společnost ovlivňuje masově oblíbené žvýkání drogy zvané kat (qat)? Tomáše Šebka se ptal Vladimír Kroc. Poslechněte si celý jejich rozhovor ze záznamu.
Související
-
Konflikt, který „nikoho“ nezajímá. Saúdská Arábie pustoší Jemen hladomorem s tichou podporou Západu
Nenechte se zmýlit tím, že žijeme v takzvané informační éře, kdy přes internetové kabely každou vteřinu proteče obrovské množství dat.
-
V Jemenu se bojuje zbraněmi ze Západu, možná i z Česka, tvrdí Amnesty International
Spojené arabské emiráty dodávají zbraně původem ze západních zemí milicím v Jemenu, které páchají válečné zločiny. Mezi státy, které v nedávné době do emirátů zbraně vyvezly, uvádí také Česko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.