Tomáš Prouza o brexitu: Budeme rádi, když Britové budou mít co nejužší vztah s evropským trhem

Velká Británie odchází z Evropské unie. Britská premiérka Theresa Mayová oficiálně zahájila odchod Spojeného království z Evropské unie. Jak oba partneři takzvaný žádost o rozvod snášejí? „Britové to zvládli lépe, než se čekalo,“ míní odstupující státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Evropská unie dohodu s Velkou Británií za každou cenu nepotřebuje, byla by ale podle něj chyba to nezkusit – nakonec i Theresa Mayová pochopila, co vše by to znamenalo pro britské podniky a britská pracovní místa. „Negativní dopad nedohody by byl i na nás, ale na Británii by byl výrazně větší,“ říká v rozhovoru s Janem Moláčkem.

Čtěte také

Brexit je v tuto chvíli výhodnější pro Evropskou unii, které zůstává většina evropského trhu, oproti tomu Britové budou muset na nové aranžmá čekat. „Dopad, pokud bychom se nedohodli, bude pro britské firmy hodně drsný, i pro Brity je Evropa ten největší trh, který mají,“ dodává.

Nyní je podle něj důležité to, aby Britové netrestali Evropany, kteří žijí ve Velké Británii, to samé platí pro Brity v Evropě. Upozorňuje také, že Velká Británie by měla platit to, k čemu se zavázala, a to včetně finančního rozpočtu do roku 2020, což je jen jedna část peněz, která lze spočítat.


Politická atmosféra v Británii je velmi antievropská a dopadá to i na konkrétní lidi, a to si myslím, že je největší problém. TOMÁŠ PROUZA

Připomíná také, že cílem na samotném konci je mít dohodu. „Pokud Theresa Mayová dokáže přesvědčit, že protlačí dohodu, pod kterou se podepíše, tak budeme rádi, když budou mít Britové zase co nejužší vztah s evropským trhem,“ nastiňuje.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: prh , Jan Moláček
Spustit audio