Tomáš Halík: Je tady celá řada lidí, kteří by mohli být dobrými prezidenty

Katolický kněz Tomáš Halík v České televizi na adresu prezidenta Miloše Zemana uvedl, že se ukazuje s lidmi, kteří jsou hlavními nositeli rakoviny extremismu. Čeští biskupové na to vydali prohlášení, že nejde o stanovisko České biskupské konference. „Pro církev je důležité, že není jednobarevná,“ namítá Tomáš Halík ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

V církvi jsou podle něj také lidé, kteří tlumočí kritický názor a poukazují do budoucnosti. „Reprezentuji také značné procento věřících, zejména mladých a vzdělaných lidí v církvi, kteří jsou rádi, že v církvi je také takový kritický hlas,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorkou Helenou Šulcovou.

Kardinál Dominik Duka v politických otázkách podle něj zastává linii diplomacie, tuto roli mu nevyčítá, respektuje ji, ale byl by rád, aby ani on nevyčítal tu jeho. „Myslím si, že ji v zásadě také respektuje, i když někdy věci zajiskří. To je v každé rodině,“ podotýká.


Miloš Zeman říká to, co si momentálně myslí, že vzbudí potlesk lidí a že se dostane do novin

A co se týče prezidentské kandidatury, tak v Lidových novinách řekl, že by do prezidentských voleb šel jen v krajním případě. „Muselo by se ukázat, že bych měl šanci být zvolen a že já ani lidé kolem mne nevidí nikoho, kdo by měl větší šanci,“ říká.

Čtěte také

Stále ale doufá, že někdo takový bude – je tady celá řada lidí, kteří by mohli být dobrými prezidenty a kteří o tom také vážně uvažují. „Ve společnosti se probouzí zodpovědnost za to, aby to bylo jinak než dnes,“ uzavírá s tím, že důvěřuje, že nakonec to pozitivní zvítězí.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...