Tisíc a jedna chuť světa. Ľubomír Smatana představuje zajímavá bistra v Česku

Usměvavý Abdel z Tuniska kočuje po Česku ve svém bistru na kolečkách

Jako správný kočovník vytáhne Abdel několikrát do týdne své bistro na kolečkách a vyráží do světa. Abdel pochází z Tunisu, ve svém foodtracku nazvaném Nabu Sandwich vaří severoafrickou nebo také středomořskou kuchyni. V Česku objíždí festivaly nebo trhy v Praze. Vařit se naučil v Tunisu, v podstatě doma od své matky, později pracoval ve Francii a do Česka ho přilákala přítelkyně. V seriálu dnes zamíříme do Litomyšle, kde na jeden víkend Abdel zaparkoval své pojízdné bistro.

V tmavě zeleně pomalované dodávce s výraznými bílými nápisy stojí usměvavý chlapík v zástěře, podupává si v rytmu arabské hudby a na roštu peče maso. Moc místa nemá, aby ale mohl připravit sendviče na tuniský způsob, to stačí.

Šestým rokem v Česku

„Dobrý den, haló, tady jsem,“ vykřikuje vesele ze širokého okénka a na hřebíček nabodává lístek s objednávkou. „Dneska zůstala přítelkyně doma, má jinou práci, tak jsem vyrazil sám,“ říká krásnou češtinou Abdel.

Čtěte také

Má na mysli Michaelu, se kterou se seznámil, když byla před deseti lety na dovolené v Tunisu. „Jezdili tam Češi a Slováci, já jsem dělal v turistickém byznysu, takže jsem pár slov uměl. Tady jsem se naučil.“

V Česku žije teprve šestým rokem, mluví česky s přízvukem, ale zcela samozřejmě. „Začali jsme jezdit po Česku před covidem, to nebylo nejlepší, ale funguje to.“

Falafel, šavarma, pita

Abdel pochází z pěti dětí a jako druhý nejstarší měl na starost vaření pro ostatní. „Tatínek byl pracovně na cestách, maminka taky hodně pracovala a nebývala doma, tak jsem vařil sourozencům já. Bavilo mě to.“

Vařit se naučil od své maminky v Tunisku

Tuniský kuchař vaří pár základních jídel jako falafel nebo šavarma, myslí i na vegetariány a v mikrovlnce rozpéká arabský chléb pitu. Vnitřek kuchyně zdobí imitace kachliček s typickými arabskými květinovými vzory a podle toho, jak Abdel za pultem tančí, je zřejmé, že ho to baví i dneska.

Brigádníci vždy místní

Ovšem i když nevzal přítelkyni, není tu sám. Pomáhají mu dvě mladé ženy, které našel přes aplikaci o brigádách. „Nemá cenu brát někoho ráno v pět v Praze, lepší je najít někoho tady.“

Abdel a brigádnice Lenka

Obě ženy pocházejí z městeček nedaleko Litomyšle a foodtruck zevnitř vidí poprvé. „Je to trochu riskantní, domluvit se takhle náhodně, ale funguje to,“ říká Abdel a modrooká Lenka s ohnivými vlasy svázanými do copu přitakává: „Takové sendviče připravuju poprvé, v podstatě ani tento druh jídel neznám, našla jsem si to na webu, ale Abdel nám všechno ukázal.“

Podobně je na tom i majitelka kavárny z Vysokého Mýta Veronika, která má o víkendu zavřeno, a tak se chce trochu přiučit: „Zajímá mě, jak to dělá někdo jiný, a ve foodtracku to rozhodně zajímavé je.“

Kočovný život

Temperamentní Abdel se mezitím dává do řeči skoro s každým zákazníkem, zničehonic se sebere a doběhne všem pro kávu a vysílá úsměvy na všechny strany. Ptám se ho, jestli se cítí jako kočovník. Chvíli přemýšlí nad slovem, které zřejmě nezná, po chvíli se ale domluvíme a Abdel hned vypálí jeho ekvivalent v arabštině.

Brigádníky vždy hledá na místě

„Dřív jsem cestoval hodně, ale teď kočuju jen po Česku,“ rozesměje se a opět se vrhá do svého malého tuniského království na kolečkách. „Jednou možná budeme mít i tuniskou restauraci a kočování bude konec.“

autoři: Ľubomír Smatana , vma
Spustit audio

Související