Tipy na výlet v Plzeňském kraji

11. leden 2019
Lední brusle (ilustrační foto)

České národní hrací karty, utvářející národní sebevědomí v době národního obrození, si prohlédněte v Západočeském muzeu v Plzni. Plzeňské muzeum vystavuje také různé podoby krajinomalby v druhé polovině 19. století.

Hrací karty byly populární zábavou v době národního obrození. Mnohé z karetních her byly zdobené národními motivy, zobrazovaly česká města a hrady, náměty vztahující se k národní historii nebo postavy v krojích.

České „národní“ karty v Národopisném muzeu Plzeňska

Kolorované vykládané karty z dílny M. Mischky. Kolem roku 1860

Srdce, káry, piky, trefy… také jste si oblíbili hrací karty? V 19. století je braly do rukou desetitisíce lidí. Mnohé byly krásně zdobené národními motivy, zobrazovaly česká města a hrady, výjevy z národní historie nebo postavy v krojích. Obrázky na kartách promlouvaly ke všem hráčům stejným jazykem a nenásilně tak napomáhaly utváření národního sebevědomí. Ukázky nejrůznějších tzv. „národních“ karetních her momentálně nabízí výstava v Národopisném muzeu Plzeňska.

České národní karty si můžete prohlédnout na výstavě v Západočeském muzeu v Plzni. Mezi nejznámější karty patří ty vytvořené Mikolášem Alšem. Obrázky na kartách promlouvaly ke všem hráčům stejně a napomáhaly utváření národního sebevědomí.

Z akademie do přírody, tak se jmenuje výstava Západočeské galerie v Plzni. Návštěvníci si tu prohlédnou podoby krajinomalby ve střední Evropě mezi lety 1860 a 1890.

Záměrem organizátorů je představit hlavní centra krajinářského školení, která měla vliv na zobrazování přírody a naturalistických motivů.

Zabruslete si na Zimním stadionu Plzeň. Jsou tu připravené dvě zastřešené ledové plochy, půjčovna bruslí i rychlé občerstvení. A brusle si tu také můžete nechat nabrousit.