Tipy na výlet v Plzeňském kraji

Zamek Horšovský Týn

Znovu se otevírá Atom muzeum v Míšově v Brdech, uvidíte tu třeba model jaderné pumy nebo cvičnou jadernou minu. Zámek Horšovský Týn pořádá speciální prohlídky zámeckého parku s botanikem. A muzeum v Plzni připravilo výstavu inspirovanou modrotiskem, tedy fotografickou technikou zvanou kyanotypie.

Udělejte si výlet do Kašperských Hor a navštivte Muzeum Šumavy. Teď tam má velkou výstavu obrazů, soch a grafik výtvarník Miroslav Houšť.

Atom muzeum v Míšově v Brdech, které bylo přes dva měsíce bez elektřiny, je znovu otevřené veřejnosti. Bývalý sklad sovětské jaderné munice připojil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který dřívější utajený armádní objekt převzal od armády. Muzeum ukazuje třeba model jaderné pumy nebo cvičnou jadernou minu. Celkem vystavuje víc než 1000 drobných exponátů.

Navštivte o víkendu třeba zámek Horšovský Týn, probíhají tu komentované prohlídky zámeckého parku. Provázet vás bude vedoucí zahradník a technolog Richard Kolek. Kromě vývoje parku se dozvíte i něco o historii jednotlivých budov, které se v parku nacházejí, o vybraných druzích rostlin a zvířat, které tu žijí.

Národopisné muzeum Plzeňska v Plzni připravilo výstavu Inspirace modrotiskem. Modrotiskem v názvu výstavy není myšlena známá metoda tisku na textil. Přeneseně tak bývá nazývána dnes již pozapomenutá fotografická technika zvaná kyanotypie, při které vznikají modře zabarvené snímky.

Výstava spojí vlastní autorskou tvorbu inspirovanou lidovými kroji s motivy ze sto let starých fotografií krajek a výšivek ze sbírky Marie Lábkové.