Tipy na výlet v Moravskoslezském kraji

15. únor 2019
Slezskoostravský hrad

Zastavte se o víkendu třeba na Slezskoostravském hradě, kde se bude slavit masopust. Umělé kluziště je k dispozici ve Vrbně pod Pradědem. A v Minikině Ostrave se koná festival Severská filmová zima.

Vydejte se v sobotu na Slezskoostravský hrad v Ostravě. V 10 hodin tam vypukne hradní masopust s ukázkami lidových zvyků, rejem masopustních masek a lidovými písněmi.

Ve Vrbně pod Pradědem se bude ještě měsíc a půl bruslit. Lidé tam mají k dispozici umělé kluziště. Mobilní umělohmotná plocha je složena ze speciálních desek a provoz kluziště není závislý na počasí a nepotřebuje ani žádné chladicí zařízení.

V okolí Štramberka se netěžil jen vápenec. Zdejší železná ruda kdysi zásobovala i Vítkovice

Les u Libotína je plný hald a děr po těžbě železa

Štramberk si většina lidí spojuje nejen s malebnými dřevěnicemi nebo hradem Trúba, ale taky s těžbou vápence. V minulosti se však v místní části Libotín těžilo železo, které zásobovalo železárny třeba ve Frýdlantě nad Ostravicí nebo samotné Ostravě. Důkazem jsou haldy hlušiny v lese nebo studánka s železitou vodou.

Pravidelně se tady koná například výuka bruslení i program pro děti.  Lidé si tu zdarma mohou zabruslit až do konce března.

Od čtvrtka až do neděle probíhá v Minikině Ostrava 9. ročník Severské filmové zimy. Severský filmový klub připravil zajímavé severské filmy, které jsou promítány v původním znění s českými, barevně upravenými titulky, vstřícnými pro neslyšící diváky.

V sobotu se můžete těšit třeba na film Útěk do budoucnosti, v neděli pak na Soví horu, snímek o politických a sociálních otázkách v Litvě v letech 1947 - 1952.

Prohlídky zámeckých komnat na zámku Fryštát se povedou v sobotu v duchu svátku zamilovaných. Průvodkyně upozorní na některé exponáty a na romantické, šťastné či nešťastné milostné příběhy vážící se k zámku.

Atmosféru romantiky doplní komorní hudba a zpěv v podání korepetitora a žáků ZUŠ Bedřicha Smetany. O výjevy z života slavných mileneckých dvojic se postarají herci Divadla bez střechy.